24 marca
piątek
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Któż pobieży?

Ocena: 0
1404

Ponad czterystu gości – ubogich i bezdomnych – spodziewa się Wspólnota Sant’Egidio na bożonarodzeniowym obiedzie 25 grudnia w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Członkowie wspólnoty apelują o pomoc w organizacji Świąt z Ubogimi.

fot. Łukasz Grudysz/Wspólnota Sant?Egidio w Warszawie

– Jezus przychodzi na świat jako ubogi i bezdomny. Chce być blisko nas. Witają Go prości ludzie – pasterze, którzy przyszli prosto z pastwiska. Gdzie zatem mamy Go szukać w te święta, jak nie wśród ubogich? – mówi Magdalena Wolnik, odpowiedzialna za Wspólnotę Sant’Egidio w Warszawie.

Dotychczas wspólnota organizowała Wigilię z Ubogimi krótko przed świętami. W tym roku zaprasza osoby bezdomne do stołu dokładnie w Boże Narodzenie. – Z opowieści naszych przyjaciół wiemy, że święta to szczególnie trudny moment, w którym samotność doskwiera najbardziej. Kiedy ludzie wokół świętują, najmocniej tęskni się za domem i rodziną. Do tego sklepy, centra handlowe – wszystko pozamykane. Zostają tylko rzadko tego dnia kursujące tramwaje. Jak doświadczać ciepłych świątecznych uczuć, gdy nie ma nawet gdzie napić się ciepłej herbaty? – wyjaśniają organizatorzy i apelują o wsparcie słowami kolędy: „Któż pobieży?”.

– Pomóc można na wiele sposobów. Każdy znajdzie coś dla siebie – przekonuje Magda Wolnik. Wspólnota szuka zarówno wolontariuszy, którzy włączą się w przygotowania przed świętami, jak i osób gotowych pomóc w dniu obiadu. Można m.in. przygotować coś do jedzenia, kupić prezent, pomóc w przewiezieniu i ustawieniu stołów czy udekorowaniu sali, a także w podgrzewaniu i podawaniu jedzenia. Potrzebni są również muzycy i chórzyści, którzy wezmą udział w kolędowaniu.

Osoby gotowe zaangażować się mogą poznać szczegóły podczas spotkań organizacyjnych w środę 13 grudnia o godz. 18 (kościół Wniebowstąpienia Pańskiego, sala św. Józefa, al. KEN 101); w sobotę 16 grudnia o godz. 16 (sanktuarium św. Andrzeja Boboli, ul. Rakowiecka 61) lub w poniedziałek 18 grudnia o godz. 18 (parafia Wniebowstąpienia Pańskiego, dolny kościół).

Chęć pomocy można też zadeklarować, wysyłając e-mail na adres santegidio.waw@gmail.com lub wypełniając formularz na www.santegidio.pl. Inicjatywę można wesprzeć, robiąc wpłatę na konto Fundacji Sant’Egidio Polska (nr 43 1750 0012 0000 0000 3519 5197 z tytułem „Ubodzy”).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 marca

Piątek, IV tydzień Wielkiego Postu
Pan zwraca swe oblicze przeciw zło czyniącym
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 7, 1-2. 10. 25-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter