28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kto w polskim społeczeństwie jest najbardziej wykluczony?

Ocena: 0
2033

Jako najbardziej wykluczeni społecznie postrzegani są: niepełnosprawni, ubodzy, bezdomni oraz seniorzy. Jak wynika z badania CBOS 6 proc. badanych wskazuje, że traktuje się ich gorzej niż innych.

fot. pixabay.com

Jak podaje CBOS, zdecydowana większość respondentów (73 proc.) uważa, że w Polsce są ludzie lub grupy społeczne doświadczające większych trudności niż pozostali oraz mające mniejsze możliwości realizowania potrzeb.

Ankietowani zapytani, jakie grupy społeczne doświadczają większych trudności niż pozostałe, wymieniali najczęściej osoby z niepełnosprawne, chorych i rencistów (48 proc.). Niektórzy mówili też o opiekunach niepełnosprawnych. W drugiej kolejności wymieniali biednych i ubogich (20 proc.), bezrobotnych (12 proc.) i bezdomnych (7 proc.).

Część badanych do osób mających większe trudności niż pozostali zaliczyła ludzi starszych (17 proc.), nie precyzując, czy chodzi o problemy zdrowotne, materialne, czy też o jakiś rodzaj dyskryminacji ze względu na wiek.

CBOS zwraca uwagę, że w porównaniu z badaniami sprzed pięciu lat teraz w spontanicznych wypowiedziach respondentów znacznie rzadziej pojawiają się bezrobotni, co - jak podkreślono - wiąże się z poprawą w tym czasie sytuacji na rynku pracy.

Na pytanie wprost, czy pewne grupy napotykają w życiu społecznym większe trudności niż inne zdecydowana większość ankietowanych wymieniła: ludzi biednych, ubogich (87 proc.), osoby z niepełnosprawnościami (87 proc.), chorujących psychicznie (84 proc.), bezdomnych (84 proc.) oraz osoby starsze (77 proc.). Około dwóch trzecich respondentów uważa, że zagrożeni wykluczeniem społecznym są byli więźniowe (69 proc.) oraz bezrobotni (65 proc.), a mniej więcej połowa badanych zalicza do nich osoby mieszkające z dala od wielkich miast (59 proc.), słabo wykształcone (57 proc.), migrantów (57 proc.), osoby o odmiennej orientacji seksualnej (55 proc.) oraz niektóre mniejszości narodowe (49 proc.).

Jak wynika z sondażu, co siedemnasty badany (6 proc.) ma poczucie, że jest traktowany gorzej niż inni i mniej akceptowany w społeczeństwie. Wśród przyczyn gorszego traktowania ankietowani najczęściej wymieniali złą sytuację materialną (37 proc.), niepełnosprawność, chorobę (34 proc.) oraz wiek (30 proc.).

CBOS zaznacza, że w tym roku rzadziej niż pięć lat temu wśród przyczyn gorszego traktowania wymieniano złą sytuację materialną (bieda, bezrobocie, bezdomność), a częściej – wiek, wyznanie, przekonania polityczne oraz orientację seksualna.

Według autorki opracowania Małgorzaty Omyły-Rudzkiej, zmniejszenie się znaczenia czynników związanych z położeniem materialnym wynika prawdopodobnie z poprawy warunków materialnych Polaków, jaka dokonała się w tym czasie: spadku bezrobocia oraz – co ukazują badania – ze zmian w społecznym postrzeganiu przyczyn ubóstwa.

Autorka opracowania zwraca uwagę, że kilka lat temu przyczyn biedy upatrywano przede wszystkim w czynnikach zewnętrznych (wysokim bezrobociu, braku pracy), a obecnie, w sytuacji niskiego bezrobocia, bieda najczęściej wiązana jest z czynnikami zależnymi od człowieka, np. niechęcią do podejmowania pracy.

Z kolei wzrost znaczenia niepełnosprawności jako czynnika utrudniającego pełne uczestnictwo w życiu społecznym, uwrażliwienie opinii publicznej na sytuację osób z niepełnosprawnościami można wiązać z niedawnym protestem tej grupy.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face), wspomaganych komputerowo (CAPI), od 28 czerwca do 5 lipca 2018 roku na liczącej 952 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter