29 lutego
czwartek
Lecha, Lutoslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kto przynosi prezenty?

Ocena: 0
2118

fot. archiwum Szlachetnej Paczki

JEZULÀTKO Z MALEJ STRANY

 

Tradycja Dzieciątka, które do śląskich domów przynosi świąteczne prezenty, przyszła z Czech. Na przełomie XV i XVI w. w hiszpańskim klasztorze karmelitańskim wykonano figurkę Dzieciątka Jezus w oparciu o widzenie jednego z zakonników o imieniu Józef. I to właśnie kult Dzieciątka stał się jednym z głównych elementów karmelitańskiej duchowości. Drewnianą figurkę Jezuska, pokrytą woskiem, do Czech w 1556 r. przywiozła księżna hiszpańska Maria Manfique de Lara, która wyszła za mąż za czeskiego arystokratę. Jej córka Poliksena podarowała figurkę karmelitom z kościoła Matki Bożej Zwycięskiej na Malej Stranie w Pradze. I od tego czasu rozpoczął się kult Dzieciątka, zwanego Pražské Jezulàtko. Praskie Dzieciątko – w oryginale mierzy 48 cm – w postaci licznych kopii rzeźbionych, malowanych czy drukowanych pielgrzymowało po wielu śląskich parafiach.

– Dokładnie takie Dzieciątko, stojące z rozpostartymi rękami, było kiedyś w każdym śląskim kościele. W grudniu „schodziło” po adwentowych schodkach, a w Wigilię kładziono je do żłóbka – tłumaczy Marek Szołtysek.

 


GWIAZDOR W BARANICY

W wielkopolskich domach gwiazdkowe prezenty przynosi Gwiazdor. Postać ta ma dłuższą tradycję niż polskie chrześcijaństwo. Za pogańskich czasów, w ostatnim tygodniu grudnia Słowianie hucznie świętowali okres przesilenia zimowego, nazywany Świętem Godowym lub Szczodrymi Godami. I właśnie z tamtych czasów tradycja przeniosła postać ubraną w baranicę i futrzaną czapę z twarzą pomazaną sadzą. Gwiazdor szedł na czele odwiedzających domy kolędników i niósł gwiazdę na drzewcu, a na plecach dźwigał wór z prezentami i rózgę. Odpytywał dzieci ze znajomości katechizmu czy kolęd. Grzeczne nagradzał prezentami, natomiast łobuzów smagał rózgą.

Obecnie postać Gwiazdora upodobniła się do Świętego Mikołaja, z dawnych zaś atrybutów pozostały mu jedynie rózga i wór z prezentami. Gwiazdor przychodzi również do dzieci na Kaszubach, na Ziemi Lubuskiej, Kujawach oraz na Warmii i Kociewiu.

 


DZIADEK MRÓZ

Na Kresach Wschodnich prezenty podrzuca Dziadek Mróz. Pierwotnie była to postać ze wschodniosłowiańskiego folkloru, którą w okresie istnienia Związku Radzieckiego spopularyzowano jako świecki odpowiednik Świętego Mikołaja. Dziadek Mróz wręcza dzieciom prezenty w Nowy Rok. Ma na sobie czerwony, niebieski lub srebrny płaszcz, wełnianą czapę, sznur zamiast pasa i długą, grubą brodę. Podarunki dostarcza przez drzwi i pojawia się zawsze w towarzystwie Śnieżynki, swojej wnuczki, która pomaga w roznoszeniu prezentów.

 


GWIAZDKA I ANIOŁEK

Gwiazdka to dziś słowo, które kojarzy nam się przede wszystkim z Bożym Narodzeniem. Nie zawsze tak było. Dawniej „gwiazdką” nazywano otrzymywane w Wigilię podarunki. Dziś jest to postać przynosząca prezenty na Dolnym Śląsku i w Opolskiem. Według legend jest to dziewczyna lub chłopak ubrani w białe stroje, którzy wędrują wraz z wigilijnymi przebierańcami. Aniołek natomiast obdarowuje najmłodszych w Małopolsce i na Podkarpaciu.

 


NAJWAŻNIEJSZY DAR

Przedświąteczna gorączka zakupowa rozpoczyna się obecnie już w listopadzie. To sprawia, że często zapominamy o wartościach, które powinny nam towarzyszyć w wyjątkowym okresie Bożego Narodzenia. Jeszcze jakiś czas temu prezenty, jakimi obdarowywali się domownicy i przyjaciele, były często wykonywane samodzielnie i stanowiły jedynie symbol naszej miłości wobec najbliższych oraz miły dodatek do świąt. Dla naszych dziadków i rodziców najważniejszym darem było przyjście na świat Jezusa. Mam nadzieję, że dla nas również. Obdarowywanie najbliższych prezentami to piękna tradycja i warto ją pielęgnować. Niech nam jednak uświadamia, jak bardzo kochamy tych, którym coś dajemy. I jak bardzo oni są dla nas ważni i wyjątkowi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 lutego

Czwartek, II Tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 16, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter