24 stycznia
piątek
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. Greiche: Masakra koptów odpowiedzią na słowa prezydenta

Ocena: 0
777

– Masakra koptyjskich chrześcijan jest odpowiedzią terrorystów na przemówienie egipskiego prezydenta Abdel Fataha al-Sisiego, wygłoszone na konferencji USA i islamskiego świata arabskiego w zeszłym tygodniu w Arabii Saudyjskiej – powiedział agencji Fides ks. Rafic Greiche, rzecznik egipskich biskupów katolickich, komentując masakrę 29 koptów, jakiej dżihadyści dokonali 26 maja w Al-Minji.

fot. PAP/EPA/MOHAMED HOSSAM

– Było to bardzo mocne i szczere przemówienie przeciwko integryzmowi i radykalizmowi – wyjaśnił greckokatolicki duchowny. Jego zdaniem, terroryści poprzez zamach chcieli też podzielić egipskie społeczeństwo, siejąc niezgodę między muzułmanami i chrześcijanami. – Dotychczas im się to nie udało, a wręcz przeciwnie, mieszkańcy jednoczą się w odrzuceniu przemocy – dodał ks. Greiche.

Według niego, terroryści kierują się „długoterminowym celem”, jakim jest „usunięcie chrześcijan z Egiptu, tak jak to się stało w Iraku, gdzie zaraz po tym, jak Państwo Islamskie zdobyło Mosul, pierwszą rzeczą, jaką zrobiło, było wyrzucenie wszystkich chrześcijan”. – To samo nastąpiło w Syrii, w Sudanie, a teraz chce się to zrobić w Egipcie, który ma pierwszą wspólnotę chrześcijańską na Bliskim Wschodzie i największą wspólnotę islamską w świecie arabskim – podkreślił duchowny.

Wskazał, że chrześcijanie z całego świata mogą swym współwyznawcom w Egipcie pomóc najpierw modlitwą, a następnie niedopuszczeniem do tego, by radykalizm religijny i islamski terroryzm zakorzeniły się w ich krajach. – Trzeba wspierać umiarkowany dyskurs religijny nie tylko w Egipcie, ale także w Europie. W europejskich meczetach są imamowie, którzy głoszą radykalne i zapalne kazania – zaznaczył ks. Greiche. Kolejną rzeczą, którą można zrobić jest pomoc w uzyskaniu przez egipskich chrześcijan lepszego wykształcenia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 stycznia

 Zmiłuj się, Boże, zmiłuj się nade mną
Dziś w Kościele: piątek, II tydzień zwykły, wspomnienie  św. Franciszka Salezego, biskupa  i doktora Kościoła, patrona dziennikarzy
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1  Sm 24,  3- 21; Ps 57 (56), 2.  3 -4.6  i 11; Mk 3,  3-19
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -