25 stycznia
poniedziałek
Pawła, Miłosza, Elwiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kryzys w rodzinie - wywiad z Bogdanem "Kryzysem" Krzakiem

Ocena: 0
860

Jeżeli rodzic zbuduje relację z dzieckiem, to nawet jak dziecko w pewnym momencie wybierze inną drogę, to ma gdzie wrócić, ma się na czym oprzeć - przekonuje Bogdan "Kryzys" Krzak zapytany o to, co zrobić, by uchronić swoje dziecko przed wybraniem złej drogi.

fot. Marcin Tafejko

Jakie najgorsze błędy może popełnić ojciec?

Jako rodzice nie unikniemy popełniania błędów. Ale najlepsze, co możemy zrobić dla dzieci, to po prostu być. Bo jeśli się jest, to można cokolwiek zrobić lepiej, naprawić. Nieobecność jest najtrudniejsza, bo rodzic i dziecko nie ma jak się do tego odnieść. Więc jak się jest, to nawet jak się popełnia błędy, to można z nich jakoś wyjść. Dopóki jestem, dopóty walczę – mogę przepraszać, prosić o wybaczenie i wybaczać. Jak już się z dziećmi jest, to można budować relację. A dobrze jak zbuduje się taką relację z dziećmi, że mówią one o błędach. Gdy dzieci przychodzą do ojca i mówią: „Tato, ale tak nie powinno być” –  jest to trudne, przykre, ale można się do tego odnieść, zmienić, naprawić.

Czyli rodzic powinien być otwarty na dostrzeganie swoich błędów?

Tak, najważniejsze jest, żeby sam zobaczył, że popełnił błąd, albo był na tyle otwarty, by posłuchać innych – żony, dzieci, znajomych. Bo jeśli będzie najmądrzejszy na świecie i sam będzie wiedział lepiej, to z tym trudno coś zrobić. Można modlić się i do upadłego mówić.

Jak uchronić dziecko przed wybraniem złej drogi?

Najważniejsze, co może zrobić rodzic, to mieć relację z dzieckiem, bo ono i tak wybiera swoją drogę. Już nie ma tak, że osoby uzależnione np. od narkotyków to tylko młodzież z patologicznych rodzin, bo w ośrodkach są także młodzi z porządnych, katolickich domów. Sięganie po narkotyki może wziąć się np. z ciekawości lub presji środowiska. Czasami nie znamy tych motywacji, ale jeżeli rodzic zbuduje relację z dzieckiem, to nawet jak dziecko w pewnym momencie wybierze inną drogę, to ma gdzie wrócić, ma się na czym oprzeć. Jeżeli nie ma relacji z rodzicem, to nie ma gdzie wrócić i mogą się pojawić np. myśli samobójcze.

Czy z każdego kryzysu może wyniknąć dobro?

Słowo Boże mówi, żeby w ucisku być cierpliwym (2 Kor. 6,3-4). W każdym kryzysie, który przechodzi człowiek, trzeba trochę poczekać, być cierpliwym i zobaczyć, co się z tego urodzi, żeby nie podejmować decyzji w emocjach. Jeśli sytuacja będzie trwała, bo ktoś ma skłonności przemocowe, to trzeba nie dać się bić, trzeba reagować, trzeba czasami uciec. Czasami są sytuacje, że trzeba uciec natychmiast.

Jak zatem dobrze „przepracować” kryzys?
Tak jak mówiłem, wskazana jest cierpliwość, lecz trzeba też szukać pomocy u Boga, czasami i u Boga i u ludzi – specjalistów. Terapeuci są osobami z zewnątrz, którzy obiektywnie potrafią spojrzeć na to, co się dzieje. Należy szukać takiej przestrzeni, by móc o tym rozmawiać i posłuchać siebie nawzajem. Trzeba wyjaśnić sobie skąd się wziął trud, skąd się wzięło to, co teraz przechodzimy, popatrzeć na swoje wzajemne emocje, rozpoznać je i nauczyć się o tym rozmawiać. Zobaczyć, gdzie było źródło tego wszystkiego i pilnować, by ono nie było źródłem na przyszłość.
 

****
Bogdan "Kryzys" Krzak - kiedyś kibol. Jego miłością był BKS, a zajęciem - dziesiona. Jedno spotkanie i trzy słowa ("Dobrze, że jesteś") zmieniły w nim wszystko. Jest wychowawcą i terapeutą w ośrodku dla młodzieży oraz założycielem Fundacji "Moc Dobra". Na podstawie jego rozmowy z Marcinem Jakimowiczem powstała książka "Siema, Kryzys! O wyciu w samotności i karmieniu dobrego wilka"

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

redaktor portalu idziemy.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 stycznia

Poniedziałek, III Tydzień zwykły
+ Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła
Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Dz 22,3-16 albo Dz 9,1-22; Ps 117,1-2; Mk 16,15-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter