25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Krótko po świecie

Ocena: 2.75
444

Krótkie informacje ze świata – zapraszamy!

Fot. pixabay.com/CCO

Kard. Dziwisz legatem papieskim. Ojciec Święty mianował kard. Stanisława Dziwisza, emerytowanego arcybiskupa metropolitę krakowskiego, swoim specjalnym wysłannikiem na obchody 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Królowej Podlasia - Matki Jedności, które odbędą się w sanktuarium w Kodniu 15 sierpnia 2023 r. – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. 

UNICEF alarmuje. W konflikcie w Sudanie, który wybuchł w kwietniu między armią a paramilitarnymi Jednostkami Szybkiego Wsparcia, zginęło 330 dzieci, a 13 milionów dzieci potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej - ocenił w swoim raporcie Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz dzieci (UNICEF).

Ukarana Białorusinka. Na trzy lata kolonii karnej skazano młodą kobietę Anastasiję Pietroczenko, która wsparła finansowo białoruskich ochotników walczących po stronie ukraińskiej przeciwko Rosji. 

Korupcja poza PE? Antykorupcyjny organ Rady Europy (GRECO) opublikował roczny raport na temat korupcji w państwach członkowskich. W 62-stronicowym raporcie skandal korupcyjny w Parlamencie Europejskim skwitowano jednym zdaniem. 

Japońskie reformy. W Japonii podniesiono w piątek wiek zgody na czynności seksualne z 13 lat - jednego z najniższych takich progów na świecie - do 16 lat w ramach reformy prawa dotyczącego przestępstw o charakterze seksualnym.

Straty po powodzi we Włoszech. Na prawie 9 mld euro oszacowano straty spowodowane przez powódź we włoskim regionie Emilia-Romania w maju. Taki bilans przedstawiły rządowi w Rzymie władze regionalne. 

Będzie kandydatem Republikanów? Burmistrz Miami 45-letni Francis Suarez zapowiedział, że będzie ubiegał się o nominację prezydencką z ramienia Republikanów. Suarez, Amerykanin pochodzenia kubańskiego, zawiadomił już o tym oficjalnie Federalną Komisję Wyborczą.

Australijczycy nie ufają Rosji. Parlament Australii przyjął uchwałę, zgodnie z którą Rosja nie będzie mogła wybudować nowej ambasady w pobliżu gmachu parlamentu w Canberze. Władze Australii zaproponowały ten krok ze względów bezpieczeństwa i za radą krajowych służb. 

Miliardy za sprzedaż broni. Roczna wartość sprzedaży izraelskiej broni osiągnęła rekordową wartość 12,5 miliarda dolarów w 2022 roku - przekazał tamtejszy resort obrony. Przedstawiciele władz jako przyczynę tego zjawiska wymienili „zmiany geostrategiczne” w Europie spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę.

Aktywistki terrorystki. Dwie aktywistki klimatyczne zostały zatrzymane chwilę po oblaniu czerwoną farbą szyby chroniącej obraz Claude'a Moneta w Muzeum Narodowym w Sztokholmie. Dzieło Moneta zatytułowane „Ogród artysty w Giverny” zostało wypożyczone na wystawę czasową z paryskiego muzeum Musée d'Orsay.

Petycja rodziców uczniów. 17 tys. rodziców gimnazjów w Portugalii podpisało się pod otwartą petycją do rządu Antonia Costy z żądaniem wprowadzenia zakazu wnoszenia przez uczniów smartfonów na teren szkół.

Pogrzeb Berlusconiego. Tysiące ludzi w katedrze w Mediolanie i na placu przed nią wzięło udział w uroczystościach pogrzebowych byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego. Ceremonia miała charakter państwowy, a Mszy pogrzebowej przewodniczył metropolita Mediolanu abp Mario Delpini. 

Żniwo epidemii. Peru zmaga się z wielką epidemią dengi - choroby wirusowej przenoszonej przez komary Aedes aegypti zwane komarami tygrysimi. Ministerstwo zdrowia w Limie poinformowało, że od początku roku odnotowano 130 tys. przypadków infekcji i ponad 200 zgonów.

Atak na duchownego. Ksiądz katolicki został zaatakowany w pobliżu swego kościoła parafialnego Notre Dame du Liban w Lyonie, na wschodzie Francji, przez napastników wykrzykujących antychrześcijańskie obelgi. Duchowny został lekko ranny.

Proces po latach. Przed sądem w Leuven, w środkowej Belgii, rozpoczął się zaoczny proces byłych polityków i wojskowych z Gwatemali, którzy są oskarżeni o doprowadzenie do śmierci trzech belgijskich misjonarzy na początku lat 80. XX wieku. Pięciu byłych ministrów i dowódców armii jest sądzonych za spowodowanie śmierci trzech belgijskich misjonarzy podczas wojny domowej w Gwatemali. Proces ma charakter symboliczny, bowiem szansa na ekstradycję oskarżonych do Belgii jest bardzo mała.

Kto kupuje od Rosji? 45 tys. ton rosyjskiej ropy zostało rozładowywanych w porcie w Karaczi. To pierwszy w historii Pakistanu zakup ropy naftowej od Rosji. Płatność za kupiony po obniżonych cenach surowiec została zrealizowana w chińskich juanach.

W Bolonii wolniej. Bolonia będzie pierwszym dużym włoskim miastem, w którym zacznie obowiązywać ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę - ogłosiły władze, zapowiadając, że nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca. Celem, wyjaśniono, jest to, by nikt nie ginął w wypadkach drogowych.

Wszyscy uratowani. Straż przybrzeżna Filipin uratowała wszystkich 120 pasażerów promu, na którym w niedzielę wybuchł pożar, gdy był na morzu w okolicach centrum kraju.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter