Najnowsze informacje z kraju – zapraszamy!
Fot. Pixabay - CC0Caritas dalej działa. Caritas działa dalej. Na wniosek bp. diecezji warszawsko-praskiej, do której inkardynowany jest dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki, przewodniczący KEP zawiesił go w tej funkcji. Nie ma to związku z tą instytucją; działa ona w sposób nieprzerwany.
Kielce bez boromeuszek. Decyzją matki generalnej siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej – po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w tamtejszym seminarium.
Doktor Ola na ołtarze. Rusza proces beatyfikacyjny lek. med. Aleksandry Gabrysiak – „doktor Oli” – świeckiej konsekrowanej, lekarki, opiekunki chorych, działaczki społecznej, a także adopcyjnej matki, zamordowanej wraz z córką przez jedną z osób, której udzieliła wsparcia.
Odszedł honorowy obywatel. Ks. Stanisław Szyszka, budowniczy i pierwszy proboszcz parafii św. Krzyża, honorowy obywatel Zakopanego, który współorganizował tam wizytę Jana Pawła II w 1997 r., spoczął na tamtejszym cmentarzu przy ul. Nowotarskiej.
Skrzydło dla seniorów. W poświęconym przez bp. Andrzeja Jeża domu zakonnym w Żabnie koło Tarnowa będą przebywać starsze siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP. Jedno skrzydło budynku przeznaczone jest na zorganizowanie dziennego domu pomocy dla seniorów z lokalnego środowiska. Wybudowano go z oszczędności sióstr, jego otwarcie uzależnione jest od możliwości pozyskania funduszy na zakup wyposażenia, pokrycia kosztów zatrudnienia pracowników i kosztów utrzymania.
Sanktuarium o. Kolbego. Przy franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia powstaje Sanktuarium Zwycięskiej Miłości w Harmężach.
Pamięć Gniezna. Dokument protekcyjny papieża Innocentego II z 1136 r. dla arcybiskupstwa gnieźnieńskiego, przechowywany w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie, został wpisany na listę krajową programu UNESCO „Pamięć świata”. Decyzję o wpisie podjął Polski Komitet ds. UNEESCO.
Radykalizują się. Policja interweniowała w Krakowie w związku z działaniami protestujących w obronie Palestyny. Grupa osób związanych z kolektywem Akademia dla Palestyny przykuła się kajdankami do bram Collegium Novum, utrudniając normalne funkcjonowanie budynku.
Zmiany w podstawach. Minister edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenia zmieniające podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Zmiana nie wymaga wymiany podręczników. To zmiany przejściowe, od 1 września 2026 r. stopniowo wprowadzane będą docelowe.
Definicja gwałtu. Sejm uchwalił w piątek nowelizację Kodeksu karnego zakładającą, że przestępstwem jest doprowadzenie do obcowania płciowego mimo braku zgody drugiej osoby. Za zgwałcenie grozić będzie od dwóch do 15 lat więzienia. Zdaniem trzech posłów PiS, Konfederacji i Kukiz’15 doprowadzi to do nadużyć i fałszywych oskarżeń.
Nowe leki refundowane. 1 lipca weszła w życie zaktualizowana lista leków refundowanych. Do wykazu dodano 31 nowych terapii, m.in. 8 onkologicznych i 23 nieonkologiczne, w tym 6 w chorobach rzadkich. Status „polskiego leku” nadano kolejnym 143 lekom. Na liście uwzględniono wejście w życie bezpłatnego programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Są to produkty lecznicze sklasyfikowane w grupach: hormony płciowe – gonadotropiny; leki stosowane w terapii hormonalnej – analogi hormonu uwalniającego gonadotropinę oraz hormony przysadki i podwzgórza – antygonadotropiny uwalniające hormony.
W wydawnictwach bez zmian. Przestarzała ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych po latach doczekała się nowelizacji w Sejmie. Jednak branży mediów cyfrowych i drukowanych nie udało się wywalczyć sprawiedliwych ram negocjacji z gigantami cyfrowymi (głównie Google i Metą) o pieniądze za swoje treści.