25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Krótko po kraju

Ocena: 5
361

Zapraszamy do zapoznania się z krótkimi informacjami z kraju. 

Fot. Pixabay - CC0

Marszałek odrzucił. „Pigułka po” ma charakter wczesnoporonny, choć przed jajeczkowaniem może też w pewnym stopniu działać antykoncepcyjnie – podkreśla Polska Federacja Ruchów Obrony Życia w liście do Marszałka Sejmu. W związku z debatą na temat dopuszczalności tego specyfiku bez recepty i od 15. roku życia Federacja poprosiła Szymona Hołownię o przekazanie tej opinii parlamentarzystom. Prośba ta nie została przyjęta.

Bez cudu. W związku ze znalezieniem 27 listopada 2022 r. na posadzce kościoła parafialnego w Topoli komunikantu, który po umieszczeniu w specjalnym naczyńku przybrał barwę ciemnoczerwoną, zostały przez biskupa kieleckiego podjęte specjalne procedury, w wyniku których nie stwierdzono nadprzyrodzonego charakteru zjawiska.

Ocalona. W radomskim Oknie Życia Siostry Matki Bożej Miłosierdzia znalazły dziewczynkę. Marcelina jest piątym ocalonym tam dzieckiem.

O status quo. Świeccy katecheci diecezji tarnowskiej zwrócili się m.in. do MEN z prośbą o zarzucenie pomysłu niewliczania ocen z przedmiotów religia/etyka do średniej ocen końcoworocznych oraz utrzymanie dotychczasowego wymiaru godzin z tych przedmiotów. Podpisać ją można na petycjeonline.com. 

Bezpodstawne ataki. W oświadczeniu ws. medialnych ataków na ks. Michała Olszewskiego SCJ i Fundacji Profeto Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji wydał oświadczenie, w którym nazywa je rażąco niesprawiedliwymi i raniącymi tych, którzy oczekują wsparcia i nadziei. „Potrzeba stworzenia Archipelagu – Wysp Wolnych od Przemocy jest pilna i niezwykle ważna dla dobra całego społeczeństwa, bez względu na wyznanie czy wyznawane wartości i przekonania polityczne” – czytamy.

Kurs na powołania. Od nowego roku akademickiego na Wydziale Teologicznym UKSW ruszy specjalistyczny roczny kurs dla duszpasterzy powołań do życia kapłańskiego i zakonnego. 

Psyche i egzorcyzmy. O aktualnych zagadnieniach związanych z posługą uwalniania, zwłaszcza o współpracy z psychologami, rozmawiali na Jasnej Górze egzorcyści, którzy odbyli doroczne spotkanie formacyjne. W czterodniowym zjeździe uczestniczyło ok. 70 kapłanów.

Nowa wspólnota pogańska. Jak pisze „Rzeczpospolita” po pięciu latach starań do rejestru kościołów i związków wyznaniowych MSWiA został wpisany Związek Wyznaniowy Rodzimowierców Polskich RÓD, liczący ok. 3,5 tys. wyznawców. Uzyskał tym samym dostęp do przywilejów podatkowych i pieniędzy z funduszu kościelnego. 

Nie dla gender. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy „Tak dla rodziny, nie dla gender”. Projekt przedstawił Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej marszałek Marek Jurek. W toku dyskusji sformułowano wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu oraz o niezwłoczne przystąpienie do drugiego czytania bez odsyłania projektu ustawy do komisji. Głosowania nad tymi wnioskami mają się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu. 

Prace domowe nie takie złe. Brak prac domowych w szkołach zwiększy różnice między uczniami o lepszych i gorszych wynikach; dzieciom zabraknie narzędzi do dostatecznego przygotowania się do egzaminów oraz wyrobienia w sobie sumienności i samoorganizacji potrzebnej w pracy zawodowej; zyskany czas spędzą przed ekranami. Petycję w tej sprawie podpisać można na serwisrodzinny.pl/apel-o-rezygnacje-z-planowanych-zmian-w-zakresie-prac-domowych.

Bez abonamentu? Nowy rząd pracuje nad tym, by od 2025 r. TVP i Polskie Radio były finansowane z dotacji budżetowej (minimalny procent od PKB, gwarantujący środki w długiej perspektywie) lub opłaty audiowizualnej (ok. 9 zł miesięcznie pobierane automatycznie z PIT i CIT).

Nowy park narodowy? Ma powstać zespół zajmujący się kwestiami związanymi z powołaniem Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry, zrzeszający m.in. inicjatorów pomysłu, samorządowców i przedstawicieli województwa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter