18 lipca
czwartek
Erwina, Kamila, Szymona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Krótko po kraju

Ocena: 5
437

Sprawdź, co ciekawego działo się ostatnio w Polsce.

fot. www.pixabay.com/CCO

Niezmienny autorytet. Po szkalujących Jana Pawła II publikacjach nie mienił się do niego stosunek Polaków: 81 proc. (tak jak rok temu) badanych zadeklarowało, że Jan Paweł II jest dla nich autorytetem moralnym, w tym 58 proc. (rok temu 56 proc.) stwierdziło to w sposób zdecydowany. Odmiennego zdania jest 14 proc. badanych - wynika z nowego sondażu CBOS.  

Mężczyźni w Piekarach. Tradycyjnie w ostatnią niedzielę maja odbyła się doroczna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.
Fot. PAP/Zbigniew Meissner

Nowi księża. W bazylice katedralnej w Tarnowie bp Andrzej Jeż udzielił święceń kapłańskich 11 diakonom. Dziesięciu nowych kapłanów to duchowni diecezjalni a jeden należy do Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri.

Rodzinni i religijni? Jak zmiany postaw i ról mężczyzn i kobiet oraz inne dynamiczne zmiany społeczne wpływają na współczesną rodzinę? Jaki jest związek między religijnością a praktyką życia rodzinnego? Czy istnieje korelacja między duchowością a dzietnością? Na te pytania w komentarzu do raportu „Postawy Polaków wobec rodzicielstwa i ojcostwa” odpowiada ks. prof. Piotr Mazurkiewicz. Więcej: tato.net w zakładce „czytelnia”.

Moda w kryptach. W Galerii Krypta u Pijarów zaprezentowano wystawę mody damskiej jednego z krakowskich projektantów. Sprzeciw wyraziła Monika Bogdanowska, była małopolska konserwator zabytków. Pijarzy przepraszają, ale zwracają uwagę, że warunkiem otrzymania dotacji na renowację zabytku było „udostępnienie obiektu na wydarzenia nie tylko o charakterze religijnym”. Kilka lat temu renowacja odsłoniła katakumby, nisze z relikwiami męczenników Krzyża Świetego i dekoracje ścienne, przedstawiające tajemnice bolesne Różańca i „Opłakiwanie” z Matka Bożą.

Medal dla Matki Bożej. Członkowie Raków Częstochowa na Jasnej Górze złożyli Matce Bożej złoty medal Mistrzostw Polski. Piłkarzom, trenerowi i władzom klubu pogratulował przeor klasztoru o. Samuel Pacholski.

Senior na zakupach. Tylko jeden na sześciu seniorów może liczyć na pomoc materialną rodziny, a 77 proc. z nich ma dochody nieprzekraczające 1500 zł miesięcznie - wynika z badania uczestników programu „Na codzienne zakupy” Caritas Polska i Fundacji Biedronki, który pomaga seniorom dotkniętym ubóstwem i samotnością. W 2023 roku wartość programu wyniesie aż 20,9 mln zł, o prawie 19% więcej niż rok wcześniej, a pomoc otrzyma 11 tys. potrzebujących.

Katolicy publicznie. Wypracowanie koncepcji tworzenia publikacji i dokumentów kościelnych na temat kultury życia społecznego, zaangażowania katolików w życie publiczne oraz aktywnego udziału w głosowaniach i wyborach parlamentarnych, prezydenckich i samorządowych – było głównym tematem pierwszego posiedzenia Rady ds. Społecznych KEP w nowym składzie.

Kara za promile. Sąd skazał Kubę Wojewódzkiego, Janusza Palikota i Tomasza Czechowskiego na kilkadziesiąt tysięcy złotych grzywny za reklamowanie alkoholi w internecie. Wyrok jest nieprawomocny.

Zakazane kanały. Choć ponad rok temu KRRiT zakazała operatorom płatnej telewizji rozpowszechniania m.in. rosyjskich stacji Pierwyj Kanał czy Rossija 24, to część mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego może je oglądać drogą naziemną. Jak podają Wirtualnemedia.pl, Polska i Rosja uzgodniły częstotliwości jeszcze przed inwazją na Ukrainę.

Nowe seriale. Telewizja Polska pracuje nad zdjęciami do serialu „Matylda”, a w planach są jeszcze "Niepewność" - film i serial o młodym Adamie Mickiewiczu oraz produkcja "Dewajtis”, oparta na podstawie prozy Marii Rodziewiczówny. -Budżet na seriale w tym roku wrósł o 30 proc. - mówił Matyszkowicz.

Morska nauka. W nowo otwartej siedzibie Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie na powierzchni 3100 m2, podzielonej na trzy piętra, znajduje się 213 eksponatów związanych z żeglugą, falami, wiatrem, rybołówstwem czy życiem w porcie.

SPRAWDŹ TAKŻE: Ukraiński Synod

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lipca

Czwartek, XV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Szymona z Lipnicy, prezbitera
Przyjdźcie do Mnie wszyscy,
którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 28-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter