28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: uczestnicy Orszaku Trzech Króli będą modlić się o pokój na Bliskim Wschodzie

Ocena: 0
3979

Po raz ósmy z trzech miejsc Krakowa wyruszy 6 stycznia barwny Orszak Trzech Króli. Podczas orszaku młodzi ludzie z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu” będą po raz pierwszy modlić się o pokój na Bliskim Wschodzie i nieść ikonę przedstawiającą męczenników chrześcijańskich, w której środku znajduje się krzyż wykonany z bomby, która spadła na szkołę salezjańską w Aleppo.

fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

Tradycyjnie pochód wyruszy z trzech punktów w Krakowie, aby spotkać się na Rynku Głównym. Czerwony orszak – europejski, wyruszy z Wawelu po Mszy św., która rozpocznie się o godz. 10.00. Orszak ten po raz pierwszy poprowadzi abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Z kolei orszak niebieski – afrykański, który ma charakter misyjny wyruszy z Placu Matejki, po nabożeństwie odprawionym o godz. 9.30 w kościele św. Floriana.

Nowością tegorocznego Orszaku będzie charakter orszaku zielonego – azjatyckiego, którego akcentem będzie modlitwa za Kościół na Wschodzie. W jego organizację po raz pierwszy włącza się Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”. Zmianie także ulegnie jego trasa. Wyruszy on z ul. Konfederackiej o godz. 10.45. Wcześniej będzie można uczestniczyć w Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki na Dębnikach lub u sióstr sercanek przy ul. Gancarskiej. Orszak przejdzie ulicami Bałuckiego, przez Rynek i Most Dębnicki, ul. Retoryka, Studencką i ul. Szewską do Rynku Głównego.

– Wolontariusze będą nieśli kopię ikony przedstawiającą męczenników chrześcijańskich. W jej środku znajduje się krzyż Kościoła Wschodniego, wykonany z bomby, która spadła na szkołę salezjańską w Aleppo. Ikona będzie symbolizowała tych, za których chcemy się modlić. Nie tylko za tych, którzy odeszli, ale również za tych, którzy są dziś prześladowani i giną za Chrystusa – mówił ks. dr Jan Hańderek SDB, prezes Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”, podczas konferencji prasowej.

– Chcemy, aby nasz orszak dotyczył modlitwy o pokój w Syrii. Jedna z osób, która była na Światowych Dniach Młodzieży mówiła, że to czego potrzebują młodzi w Aleppo to modlitwa, bo tylko ona może powstrzymać bomby. Niczego innego młodzi ludzie nie chcieli. Chcemy w tym roku nieść Dzieciątku naszą modlitwę za prześladowanych ludzi i Kościół. Dane pokazują, że co roku 100 tys. osób ginie za Chrystusa. Chcemy mówić o tym, co się dzieje na świecie – podkreślił salezjanin.

Tradycją orszaku w Polsce jest wspieranie dzieł charytatywnych. Podczas tegorocznego wydarzenia będzie można wspomóc działalność Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Pracownicy i wolontariusze będą zbierać środki na prowadzenie mieszkań wspieranych dla osób bezdomnych. Do kwesty na ten cel dołączy około 100 wolontariuszy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

– Dzieło Pomocy św. Ojca Pio od 13 lat wspiera osoby, które utraciły dach nad głową i oferuje im wszechstronne wsparcie. W ubiegłym roku mimo mrozu na ten cel udało się zebrać prawie 30 tys. zł – mówiła Justyna Nosek z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. – Normalność może najlepiej docenić ktoś, kto utracił dach nad głową. Dlatego w mieszkaniach wspieranych najbardziej cieszą rzeczy zwykłe: cisza, ciepła woda w kranie i własne łóżko. I to, że ktoś podarował szansę, a razem z nią niezbędne wsparcie, które umożliwia wyjście z bezdomności – podkreśliła.

Organizatorzy przygotowali 10 tys. śpiewników i 20 tys. koron dla uczestników wydarzenia. – Tegoroczny orszak będzie także jedną z największych imprez w roku świętowania 100– lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego orszakowy śpiewnik będzie wyjątkowy. Będzie zawierał 14 polskich kolęd wraz z ich rysem historycznym. Jest to zaproszenie do wędrówki przez dzieje Polski i ukłon w stronę wolności – mówił Robert Kowalski z Fundacji Kacpra, Melchiora i Baltazara, która organizuje wydarzenie.

Monarchowie w orszaku niebieskim i zielonym tak jak w ub. roku przejadą trasę stylizowanymi samochodami o napędzie elektrycznym. Rolę małych rycerzy i dwórek będą odtwarzać uczniowie krakowskich szkół, a straż orszaku stanowić będą rodzice dzieci przebranych w pasterzy. Orszaki spotkają się na Rynku Głównym przed sceną, na której będzie żłóbek i Święta Rodzina. Wcielą się w nią Maria i Jakub Prauzner– Bechciccy z synkiem. Po przedstawieniu jasełkowym monarchowie wraz z abp. Markiem Jędraszewskim oddadzą pokłon Dzieciątku. Metropolita krakowski poprowadzi modlitwę Anioł Pański, a spotkanie zakończy wspólne kolędowanie.

– Tegoroczne hasło orszaku brzmi "Bóg jest dla wszystkich" to znaczy zarówno dla wierzących jak i dla niewierzących, dla szukających i dla tych, którzy tworzą orszak i dla tych, którzy przyłączą się do orszaku. Chociaż jest on tradycją to co roku w orszaku uczestniczą nowe rodziny, dzieci i szkoły oraz nowi wolontariusze. To jest bardzo budujące – mówił Lech Haydukiewicz z Fundacji Kacpra, Melchiora i Baltazara.

W wydarzeniu uczestniczyć będą licznie harcerze ZHP, ZHR i Skauci Europy i uczniowie krakowskich szkół. Patronat nad wydarzeniem sprawuje abp Marek Jędraszewski oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Tegoroczny orszak przejdzie ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 poza jej granicami. W skali kraju odbędzie po raz 10.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter