4 lutego
sobota
Andrzeja, Weroniki, Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: sukces ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Kredkobranie"

Ocena: 0
229

Blisko 60 tys. sztuk kompletów i opakowań przyborów szkolnych oraz materiałów plastycznych udało się pozyskać dzięki inicjatywie „Kredkobranie”. Dary zebrane w ramach akcji prowadzonej przez krakowską Fundację Ignatianum trafią do uczniów na Litwie i Ukrainie.

Fot. pixabay.com/CCO

Celem akcji od 5 lat jest pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na Kresach. Zebrane dary trafią do polskich szkół oraz placówek edukacyjnych, w których uczą się polskie dzieci i młodzież na Litwie i Ukrainie.

Pragniemy, aby uczniowie mieli zapewnione wyprawki szkolne, zawierające podstawowe i nowe przybory szkolne i materiały plastyczne. Na pewno doda im to większych chęci do nauki i wywoła uśmiech na twarzy

– podkreśla Tomasz Konturek, koordynator i pomysłodawca „Kredkobrania” oraz prezes Fundacji Ignatianum.

Akcja ma też pokazać mieszkającym poza granicami Rzeczypospolitej polskim dzieciom i młodzieży, że ich przyjaciele z macierzy pamiętają o nich i w miarę swoich możliwości chcą im pomóc.

Pokazujemy, że dbamy o naszych przyjaciół – przyszłych ambasadorów polskości na Kresach i kustoszy polskich miejsc pamięci za wschodnią granicą

– podkreśla Konturek.

Jak relacjonuje, w akcji wzięli udział tak darczyńcy indywidulani, jak i placówki edukacyjne i instytucje. Inicjatywę wsparło w tym roku prawie 300 szkół i przedszkoli.

Dzięki takiemu zaangażowaniu z całej Polski udało się zebrać 60 tys. sztuk kompletów i opakowań m.in. kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników, przyborów piśmienniczych i plastycznych

– podsumowuje.

Już w tym tygodniu wolontariusze „Kredkobrania” wyruszą na Litwę, gdzie zebrane dary przekażą polskim szkołom w rejonie solecznickim, święciańskim oraz wileńskim. Inicjatywę można nadal wspierać finansowo poprzez wpłaty na konto Fundacji Ignatianum o nr. 58 1750 0012 0000 0000 3880 7595 z dopiskiem „Kredkobranie” lub poprzez portal https://zrzutka.pl/6dumzy.

Patronat honorowy nad akcją objął m.in. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, Barbara Nowak, małopolski kurator oświaty oraz ks. dr hab. Tomasz Homa SJ, prof. AIK, rektor Akademii Ignatianum w Krakowie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lutego stycznia

Niedziela, V tydzień zwykły
«Wy jesteście solą ziemi.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 5, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Dynamizm chrześcijan

+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.1

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter