28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: konferencja w 5. rocznicę śmierci abp. Życińskiego

Ocena: 0
1088

„Media-kultura-dialog” – pod takim hasłem odbywa się dziś w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie konferencja naukowa w 5. rocznicę śmierci abp. Józefa Życińskiego.

2016-02-11 23:26
pra / Kraków (KAI), sg

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. ks. prof. Michał Heller, prof. Andrzej Zoll i o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski OP.

Pierwszy referat „Józefa Życińskiego platońskie widzenie świata” wygłosił ks. prof. Michał Heller. W rozmowie z KAI zwrócił uwagę, że w krajobrazie religijnym, filozoficznym i naukowym bardzo brakuje abp. Życińskiego. – Wspomnień o nim jest bardzo dużo. Zwykle się materializują, gdy sięgam po którąś z jego książek. Zwykle w pobliżu biurka mam ich kilka – powiedział ks. prof. Heller.

Jego zdaniem to dobrze, że na temat abp. Życińskiego powstają publikacje, odbywają się konferencje, ale najważniejsze byłoby kontynuowanie jego myśli. – Żeby znaleźli się ludzie jakoś zapłodnieni przez jego pisma, jego wykłady rozwijali to nadal, bo dzieło Józka Życińskiego jest na pewno niedokończone – powiedział ks. prof. Heller.

Laureat Nagrody Templetona przyznał, że po śmierci abp. Życińskiego najbardziej brakuje mu przyjaciela. Obaj duchowni zwykli pracować razem, spędzali wspólnie wiele czasu – na ile obowiązki obu na to pozwalały.

– Najmilej wspominam wczesny okres naszej pracy, gdy mieliśmy na tyle czasu, że mogliśmy pisać razem, a zanim przystąpiło się do pisania, to mogliśmy dyskutować – powiedział ks. prof. Heller i zauważył, że śmierć abp. Życińskiego to równocześnie zachęta, żeby ten brak wypełniać. – On odszedł, ja zostałem. Myślę, że po coś zostałem – stwierdził.

Twórca krakowskiego Centrum Kopernika zwrócił też uwagę, że brak abp. Życińskiego widoczny jest także w krajobrazie Polski – „to był głos odpowiedzialny, głos słyszalny przez wielu i docierał tam, gdzie głosy wielu innych ludzi nie mają szans dotrzeć” – stwierdził ks. prof. Heller.

– O prawnej potrzebie ochrony czci w świetle wypowiedzi abp. Życińskiego” mówił prof. Andrzej Zoll z katedry Prawa Karnego UJ. „W sposób w pełni uzasadniony ksiądz Arcybiskup wskazuje na zagrożenia wynikające z pomieszania ideologii totalitarnej z narodowym katolicyzmem. Wielokrotnie w swoich pismach tłumaczy, że katolicyzm nie może być narodowy, jest bowiem ze swej istoty powszechny, nie odróżnia Polaka, Żyda, Araba czy Afrykanina – mówił prof. Zoll.

Przywołując abp. Życińskiego zauważył, że takie myślenie jest ciągle obecne w środowiskach narodowo-radykalnych i to w nich najbardziej obecna jest mowa nienawiści, która nie wynika z zachowania czy wyrażanych poglądów a ataki powodowane są często kwestiami praktycznie zupełnie niezależnymi od konkretnej osoby, jak kolor skóry, etniczne czy narodowe pochodzenia lub wyznawana religia.

– Bardzo go brakuje, zwłaszcza w czasie, który obecnie mamy. Często wracam do niego myślami i do jego książek – to jest kopalnia; dobrze, żeby i nasi politycy też do tego zaglądali – powiedział prof. Andrzej Zoll w rozmowie z KAI.

Jak dodał, dziś brakuje „głosu rozsądku i głosu prawdziwej etyczności”, których reprezentantem był abp Życiński. Prof. Zoll swój referat poświęcił mowie nienawiści, z którą walczył abp Życiński. Ta walka – zdaniem prof. Zolla – nie została wygrana, ale do tej sprawy należy wrócić. – Nie może tak dłużej być, żebyśmy się tak błotem obrzucali. To jest coś strasznego. Myślę, że ksiądz arcybiskup bardzo boleje nad tym podziałem, w jakim żyjemy – mówił KAI prof. Zoll.

O. prof. Jan Andrzej Kłoczowski OP starał się odpowiedzieć na pytanie „Czy filozof może być biskupem?”. Na początku dominikanin stwierdził, że bywali w historii filozofowie, którzy zostawali biskupami. – Życiński uprawiał filozofię związaną ściśle z refleksją nad naukami przyrodniczymi. Ale w typie jego filozofowania – zarówno wtedy, jak pisał, jak i wtedy, gdy wykładał – można dostrzec towarzyszący jego pracy umysłowej rys sokratejski, czyli żywa relacja ze słuchaczem, przemawianie do konkretnych ludzi a nie do ludzkości i świadectwo życia – mówił o. Kłoczowski.

Dominikanin podkreślił, że biskup jest człowiekiem wiary – jest przekonany, że Bóg się objawił; jest człowiekiem mocnych przekonań. Wiarą przyjmuje to, co jest argumentem objawienia, więc wiara jest sankcją pewniejszą od najpewniejszych naukowych konkluzji w budowaniu jego postawy. – Jestem przekonany, że abp. Józef Życiński zachował w pełnieniu swojego urzędu biskupiego styl swojego filozofowania z rysem sokratejskim – mówił o. Kłoczowski, który na koniec swojego wystąpienia postawił tezę: „Arcybiskup był filozofem”.

Ogólnopolska sesja naukowa pod hasłem „Media-kultura-dialog” w 5. rocznicę śmierci abp. Józefa Życińskiego odbywa się z inicjatywy Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, Akademią Ignatianum, Naczelną Adwokaturą w Warszawie i Okręgową Adwokaturą w Krakowie.

Po zakończeniu obrad Naczelna Rada Adwokacka i Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie zapraszają na uroczysty koncert pamięci abp. Józefa Życińskiego – Metropolity Lubelskiego, który odbędzie się w Auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego o godz. 18.30.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter