7 czerwca
środa
Roberta, Wieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: dary akcji "Rodacy-Bohaterom" na Litwie

Ocena: 0
3921

W ramach XI edycji akcji "Rodacy-Bohaterom" w całej Małopolsce udało się zebrać prawie 5 ton żywności.Tegoroczna inicjatywa zainicjowana przez wrocławskie Stowarzyszenie Odra–Niemen a koordynowana w Krakowie przez jezuicką uczelnię umożliwiła przygotowanie 450 jednakowych paczek. Ostatnie 150 studenci Akademii Ignatianum zaaranżowani w akcję zawieźli do Polaków mieszkających na Litwie osobiście.

fot. pixabay.com

– W czasie spotkań słyszymy słowa podziękowania, ale tak naprawdę to my dziękujemy, bo na Kresach w dalszym ciągu czuć Polskę i widać polski patriotyzm – powiedział Tomasz Konturek, który koordynował akcję w Krakowie.

Studenci obdarowali rodaków mieszkających w mieście Soleczniki – około 75% mieszkańców regionu to Polacy. Młodzi spotkali się z przedstawicielami Wspólnoty Bożego Miłosierdzia, a także z uczestnikami Polskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego w rejonie solecznickim. Byli także w polskiej szkole „Żejmiany” w Podbrodziu w rejonie święciańskim. 

– Z tą placówką współpracujemy już od paru lat, poprzez organizowaną na Ignatianum „Akcją Kredki”. Nasi studenci w czasie obrony prac dyplomowych, zamiast kwiatów i prezentów dla członków komisji i profesorów przynoszą przybory szkolne, które trafiają właśnie do uczniów tej szkoły – mówi Lesław Florian, student Ignatianum i wolontariusz akcji.

Polacy mieszkający na Kresach ze wzruszeniem dziękowali za przywiezione im podarunki. – Traktujecie nas jak swoich Rodaków, jak najbliższa rodzinę. Dziękujemy wszystkim, którzy okazali nam pomocną dłoń – powiedział w imieniu Polaków z rejonu Antoni Jankowski, prezes Polskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Soleczniakach.

Także dla studentów była to niezmiernie ważna podróż. – Chwile wzruszenia, łzy w oczach tych starszych ludzi bardzo nas ujęły i zrozumieliśmy po co to wszystko robimy. Była to dla nas również prawdziwa lekcja historii, a osoby, które spotkaliśmy powinni być dla nas wszystkich wzorem – przyznał Igor Solarz.

Polaków na Kresach można wspierać do końca maja datkiem na konto Stowarzyszenia Odra–Niemen: 41 1440 1185 0000 0000 1283 9308. Zgromadzone środki zostaną przeznaczone na wsparcie kombatantów i polskich środowisk w zakresie pomocy medycznej i sanatoryjnej, transportu paczek na Kresy oraz renowacji miejsc pamięci.

– Chcemy wesprzeć między innymi Polaków działających w Zułowie, a więc miejscu urodzenia Marszałka Józefa Piłsudskiego. 100–lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości to dobra okazja, aby zatroszczyć się o to miejsce, tak mocno związane z Polską historią i kulturą – zapowiedział Tomasz Konturek.

Więcej informacji o inicjatywie można odnaleźć na stronach www.rodacybohaterom.pl i www.ignatianum.edu.pl/rodacy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 czerwca

Środa - IX Tydzień zwykły
Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter