20 września
czwartek
Filipiny, Eustachego, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: 10 lat Okna Życia

Ocena: 0
820

Mija 10 lat od powstania pierwszego Okna Życia w Polsce, które mieści się w Krakowie przy ulicy Przybyszewskiego.

2016-03-19 16:53
luk / Kraków (KAI), mz
fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Z okazji rocznicy odbyły się uroczystości, podczas których stworzono mapę Okien Życia w Polsce, a także poruszono zagadnienia związane z historią i znaczeniem takich miejsc.

– Stajemy dziś przy Oknie Życia, by podziękować Panu Bogu za 10 lat jego istnienia, za każde ocalone życie. W tym oknie zostało uratowanych 18 dzieci, które znalazły miłość i mogły się powtórnie narodzić przez adopcję nowych rodziców – mówił kard. Stanisław Dziwisz.

Metropolita krakowski podkreślił, że Okno Życia jest istotne także w kontekście Światowych Dni Młodzieży. – Wzywa młodych do odpowiedzialności za dar życia i do dojrzałego podejmowania macierzyństwa i ojcostwa. To okno jest naprawdę nauczycielem i wychowawcą naszego społeczeństwa. To także wielki impuls, by w polskim narodzie budować cywilizację życia, a nie śmierci – powiedział.

– Dziękuję za troskę o Okno Życia i proszę, byście dalej byli jego stróżami. My wszyscy bądźmy przyjaciółmi tego Okna i bądźmy jak ono świadkami miłości i troski o życie – podziękował na zakończenie kard. Dziwisz, zwracając się szczególnie do sióstr nazaretanek, krakowskiej Caritas i Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej.

Wielką rolę Okien Życia podkreśliła s. Estera ze zgromadzenia sióstr nazaretanek, które opiekują się krakowskim Oknem. – Istnienie tego Okna to dla mnie radość i chyba trochę smutku. Radość z uratowania tych dzieci. Wiadomo jednak, że wolałabym, żeby te dzieci były przy biologicznych rodzicach, ale jeśli są takie sytuacje, to ważne, że te dzieci mają możliwość trafić do kochających rodzin – powiedziała.

W spotkaniu uczestniczyła także rodzina, która adoptowała dwójkę dzieci z Okna Życia. – Budujemy rodzinę na prawdzie - dzieci wiedzą, że pochodzą z Okna Życia. To daje im wiedzę o tym, że to Okno służy czemuś dobremu. W tej trudnej historii ich początku życia chcemy w prawdzie oraz w pełni ciepła i miłości prowadzić je dalej w życiu – powiedział pan Daniel.

Okno Życia jest miejscem w którym matka może anonimowo zostawić nowonarodzone dziecko, bez narażania go na niebezpieczeństwo. Pierwsze w Polsce Okno Życia powstało 19 marca 2006 r. w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego 39. Powodem powstania Okna Życia była seria informacji o martwych noworodkach znalezionych w przypadkowych miejscach. Już w trzy miesiące po jego otwarciu znaleziono w nim pierwsze niemowlę. W ciągu 10 lat w całym kraju powstało 58 Okien Życia, w których do tej pory znaleziono 90 dzieci.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI