20 kwietnia
wtorek
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Koronawirus w Chinach: zalecenia polskiego GIS

Ocena: 0
532

W związku z rozprzestrzenianiem się niebezpiecznego koronawirusa z Chin, który już pociągnął za sobą ponad 80 ofiar śmiertelnych, Główny Inspektor Sanitarny wydał zalecenia dla osób wracających lub udających się w region Azji Południowo-Wschodniej.

Fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO

W ostatnich tygodniach w Azji Południowo-Wschodniej (Chiny, Tajlandia, Japonia, Korea Południowa, Tajwan) wystąpiły zachorowania z objawami wysokiej temperatury, tzn. powyżej 38 st., kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem

- czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W związku z tym GIS zaleca wszystkim wracającym z tego obszaru, aby - jeśli zaobserwują u siebie powyższe objawy - zgłaszali się do szpitali.

Do tej pory nie odnotowano w Polsce potwierdzonego przypadku koronawirusa (wirusa 2019-nCoV), tym niemniej Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o skierowaniu na obserwację grupy studentów z Polski, którzy w ten weekend przez Dubaj przylecieli do Warszawy z Chin. Prowadzony jest także - w porozumieniu z innymi służbami, w tym strażą graniczną i służbami lotniskowymi - bieżący monitoring osób przekraczających granicę Polski. Zwłaszcza osoby, które wracają z Chin i innych krajów Azji, poddawane są bieżącej weryfikacji pod kątem stanu zdrowia; wypełniają dokumenty i podają dane umożliwiające kontakt z nimi w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 26 stycznia 2020 r. odnotowano na świecie łącznie 2026 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 56 śmiertelnych. 1988 zachorowań - w Chinach, 38 przypadków w innych krajach. 16 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego. We Francji potwierdzono trzy przypadki, dwa w USA i jeden w Kanadzie

Potwierdzono, że wirus 2019-nCoV przechodzi z człowieka na człowieka, ale informacje na temat wirusa są niewystarczające.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń

- przekazał GIS.

Urząd wydał ponadto zalecenia dla osób podróżujących po Chinach. Należy tam bezwzględne unikać bliskiego kontaktu z osobami chorymi, a w szczególności tych z objawami ze strony układu oddechowego. Nie należy także odwiedzać targowisk lub innych miejsc, gdzie są żywe lub martwe zwierzęta i ptaki. Trzeba również ściśle przestrzegać zasad higieny rąk, czyli myć je często czystą wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Wtorek, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
«Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter