28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Koronawirus kontra bezdomni

Ocena: 0
1441

Na początku kwietnia świat obiegło zdjęcie z Las Vegas w USA: gdy w jednym ze schronisk dla bezdomnych pojawiło się ognisko koronawirusa, władze nakazały mieszkańcom placówki nocować pod gołym niebem, na parkingu.

fot. Caritas Polska

Betonową nawierzchnię pomalowano w białą kratę, wyznaczając tym samym dystans, jaki ze względów epidemiologicznych mieli zachować podopieczni schroniska. Fotografię zobaczył papież Franciszek. „Te dni bólu i smutku wydobywają na światło dzienne wiele ukrytych problemów. Dziś w gazecie znajduje się zdjęcie, które poruszyło moje serce: wielu bezdomnych z miasta leżących na parkingu, pod obserwacją… Módlmy się przez wstawiennictwo św. Matki Teresy z Kalkuty, aby obudziła w nas bliskość wobec tak wielu ludzi żyjących w społeczeństwie obok nas, wiodących zwyczajne życie, ale którzy, podobnie jak ci bezdomni, w chwili kryzysu pozostają poza zasięgiem naszego wzroku” – zaapelował Ojciec Święty do wiernych.

Zdjęcie zwraca uwagę na poważny problem, z którym borykają się dziś ludzie dotknięci bezdomnością. Szacuje się, że na terenie Rzeczypospolitej żyje blisko 30 tys. takich osób. Zjawisko bezdomności uważane jest za jedną z najbardziej skrajnych form ubóstwa – a osoby bezdomne, z wielu przyczyn, mogą okazać się jedną z najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem grup społecznych. Po pierwsze, z braku stałego adresu często zmieniają miejsce pobytu. Nie mogą zastosować się do wezwania #zostańwdomu, bo tego domu po prostu nie mają. Po drugie, są to osoby obarczone schorzeniami przewlekłymi, pozbawione stałej opieki lekarskiej. Bez dostępu do mediów nie mają wiedzy na temat wirusa i możliwości zakażenia. Brakuje im również podstawowych środków higieny, takich jak mydło, płyn dezynfekujący czy maseczka. Bezdomni nie zostali jednak pozostawieni bez pomocy. Warszawskie organizacje charytatywne w porę dostrzegły problem i ruszyły z pomocą.

 


JESZCZE WIĘKSZE POTRZEBY

Ludzie w kryzysie bezdomności przebywający poza schroniskami – w pustostanach, na działkach i w innych miejscach – to w stolicy grupa co najmniej 2,5 tys. osób. Przemieszczają się i żyją nieraz w skrajnie niekorzystnych warunkach higienicznych. Pomoc im, nie tylko w czasie pandemii, jest jednym z priorytetowych działań Caritas Polska.

Dwa razy w tygodniu – we wtorki i piątki – przy wsparciu straży miejskiej z siedziby Caritas przy ul. Okopowej 55 wyrusza transport pomocy żywnościowej i sanitarnej. Zabezpieczeni w maseczki, przyłbice i rękawiczki strażnicy odwiedzają szałasy i ogródki działkowe, zaopatrując ich mieszkańców w suchy prowiant. – Ze względu na przepisy sanitarne dostarczana żywność nie jest poddawana obróbce cieplnej, są to głównie zafoliowane artykuły, świeże pieczywo i konserwy – tłumaczy Janusz Sukiennik, specjalista ds. projektów społecznych w Caritas Polska – ale to zapewnia bezdomnym dostęp do bezpłatnej żywności, co jest bardzo ważne ze względu na utrudnienia w funkcjonowaniu warszawskich stołówek dla osób ubogich.

Dostarczane produkty pochodzą od darczyńców oraz z programu operacyjnego pomocy żywnościowej i są rozwożone bezpośrednio do miejsc przebywania osób bezdomnych, co pozwala na ograniczenie ich przemieszczania się w przestrzeni publicznej. Straż miejska patroluje ponad sto takich miejsc na terenie aglomeracji warszawskiej. Strażnicy dostarczają potrzebującym również maseczki ochronne, uszyte m.in. przez siostry klaryski klauzurowe w Miedniewicach i siostry albertynki w Krakowie.

– Jeśli ktoś potrzebował pomocy przed nastaniem epidemii, to tym bardziej potrzebuje jej teraz, kiedy występuje dodatkowe zagrożenie, a niosący tę pomoc muszą przestrzegać rygorystycznych przepisów sanitarnych. Nasze działania zmieniają formę, są dopasowane do warunków i okoliczności, ale niezmienna pozostaje ich istota, czyli chrześcijańskie wparcie bliźniego w potrzebie – podsumowuje działania Caritas Polska ks. Marcin Iżycki, dyrektor organizacji.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter