7 marca
niedziela
Tomasza, Perpetuy, Felicyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Koptowie nadal zabijani

Ocena: 0
1038

Do niepokojących wydarzeń dochodzi od kilku tygodni w Egipcie. Seria mordów na chrześcijanach w styczniu i lutym stawia pytanie: czy fala prześladowań faktycznie się zakończyła?

fot. Open Doors

Egipt to duży kraj, z wysoką liczbą ludzi wykluczonych, ubogich, niewykształconych, podatnych na prymitywne przekazy fanatyków muzułmańskich. A tych jest coraz więcej, od kiedy mieli swoje pięć minut, piastując najwyższe urzędy w państwie ponurej ery Muhammada Mursiego. Dochodzi do tego zorganizowana przestępczość islamistów, związanych z partiami salafitów, Bractwem Muzułmańskim, które przecież nie powiedziało ostatniego słowa, no i oczywiście Al Kaidy oraz ISIS, które destabilizują kraj i naród egipski. Terroryści są szczególnie aktywni na newralgicznym terenie półwyspu Synaj, w Kairze oraz w Górnym Egipcie. Dodać do tego należy mroczną rolę osławionego Uniwersytetu Al Azhar, który jest pod wpływem ISIS. Między Watykanem a duchownymi uczonymi z Kairu brak komunikacji – strona muzułmańska zerwała relacje po tym, jak Benedykt XVI potępił ataki na Koptów po zamachu w Aleksandrii w 2011 r.

W połowie stycznia w Kairze zamordowano (w sposób rytualny, przez poderżnięcie gardła) 37-letniego chrześcijanina Ishaka Younana, który osierocił dwójkę dzieci. Jego żonie i synom nic się nie stało tylko dlatego, że mieszkali osobno. Younan był robotnikiem okresowym, ciężko pracował w fabryce na utrzymanie rodziny, która czekała na niego w Szejk Zajed w Górnym Egipcie. Jego mieszkanie nie zostało okradzione. Z kolei 30 stycznia w Al Arisz na półwyspie Synaj koptyjski handlowiec Wael Jussed Meland został zastrzelony w swoim sklepie przez zamaskowanych mężczyzn, a 12 lutego koptyjski weterynarz Bahgat William Zkhar został zastrzelony w swoim samochodzie przez „nieznanych sprawców” w południowej części Al Arisz. Następnego dnia w tej samej dzielnicy został zastrzelony Adel Szawky, a 16 lutego – chrześcijański nauczyciel Gamal Gares. Przed śmiercią – opowiada wdowa – islamista zapytał go, czy jest Gamalem, a gdy ten potwierdził, zamachowiec go zastrzelił.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 10 (596), 5 marca 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 15 marca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 7 marca

Niedziela, III Tydzień Wielkiego Postu
«Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 2, 13-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ W poszukiwaniu strategii (komentarz tygodnika Idziemy)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego (ul. Kawęczyńska 53, DW-P)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter