9 grudnia
piątek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kontrowersje wokół tragedii marokańskich migrantów

Ocena: 0
367

Chaotyczna próba przekroczenia granicy z Hiszpanią przez marokańskich migrantów w zeszły piątek, przyniosła ponad 20, a nawet 37 ofiary śmiertelne, jak podają organizacje pozarządowe.

fot. www.flickr.com

Ok. 1,5 tys. Afrykanów próbowało dostać się do Hiszpanii, nacierając na granicę między Marokiem, a Melillą, hiszpańską eksklawę w Afryce Północnej.

Rząd Algierii oskarża Maroko o brutalność, z jaką siły bezpieczeństwa w Rabacie zachowały się wobec migrantów. Wysłannik rządu algierskiego powiedział o „wstrząsających obrazach masakry” oraz „nieproporcjonalnym użyciu siły, przypominającym egzekucje”.

Algieria zwróciła się do Komisarza ONZ ds. Uchodźców o wszczęcie dochodzenia. Interweniował również szef Komisji Unii Afrykańskiej. Hiszpański premier Pedro Sanchez nazwał tragedię konsekwencją „brutalnej i zorganizowanej napaści mafii zajmującej się handlem ludźmi, wymierzonej w integralność terytorialną Hiszpanii”.

Zdecydowane potępienie masowego użycia siły oraz braku poszanowania godności i praw człowieka znalazło się w oświadczeniu Komisji Konferencji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE, która wzywa do przeprowadzenia wiarygodnego i niezależnego śledztwa w sprawie tego tragicznego wydarzenia. Biskupi powtarzają, że potrzebny jest odpowiedni system zajmowania się prawami migrantów i uchodźców oraz odpowiedni system identyfikacji osób ubiegających się o azyl.

Według Marino D’Amore, dramatyczne wydarzenia w Melilli należy rozumieć w świetle nowych porozumień między Hiszpanią, a Marokiem, które opierają się na uznaniu przez Madryt legalności marokańskiej okupacji Sahary Zachodniej.

Oskarżanie o handel ludźmi jest wyrwane z kontekstu

 W praktyce Hiszpania uważa marokański plan autonomii z 2007 r., za najpoważniejszą podstawę do rozwiązania kwestii Sahary Zachodniej, a Rabat gwarantuje ściślejszą współpracę w zakresie bezpieczeństwa i kontroli napływu migrantów. Po podobnym wydarzeniu w Ceucie kilka miesięcy temu, marokańska armia podjęła jeszcze bardziej zdecydowaną interwencję.

Uważam jednak, że oskarżenie mafii o handel ludźmi skierowane przez premiera Hiszpanii jest wyrwane z kontekstu, ponieważ napływ migrantów zawsze dotyczył dwóch hiszpańskich eksklaw. Także Algieria jest ważnym graczem w regionie, a przedstawianie Maroka jako sprawcy haniebnych czynów jest żartem. Jest to okazja do obrony swoich interesów wobec społeczności międzynarodowej

– przekonuje Marino D’Amore z Uniwersytetu Nicolò Cusano w Rzymie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Piątek, II tydzień Adwentu - dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin
Dasz światło życia idącym za Tobą
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 11, 16-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter