Do drugiego etapu konkursu Aktywna Parafia 2023, organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną, zakwalifikowało się 8 parafii, w tym parafia św. Huberta w Zalesiu Górnym. Wspólnoty te wyróżniają się na takich polach jak: pomoc bliźniemu w potrzebie, działalność charytatywna, działalność wspólnot, inicjatywy ewangelizacyjne.
Finaliści spotkają się 3 czerwca w Warszawie – na festynie zaprezentują siebie i lokalne specjały kulinarne, a następnie zmierzą się w zawodach sprawnościowych.
Poniżej prezentujemy działania parafii św. Huberta w Zalesiu Górnym, za które znalazła się w finale konkursu.
W ramach pomocy bliźniemu w potrzebie i działalności charytatywnej w parafii działa Zespół, którego celem jest:
- rozpoznawanie potrzeb, i świadczenie konkretnej pomocy potrzebującym (chorym, niepełnosprawnym, osobom w podeszłym wieku, rodzinom, dzieciom i młodzieży, osobom ubogim i tym, które mają trudności)
- podjęcie współpracy z osobami lub z organizacjami społecznymi o charakterze charytatywno-opiekuńczym.
W roku 2022 pomocą objętych zostało 59 rodzin, wsparcie trafiło też do rodzin z Ukrainy. Mimo epidemii koronawirusa Zespół działał – wspierał i pomagał osobom w izolacji i kwarantannie. Rodziny otrzymują pomoc doraźną na zakup węgla, drewna, leków, żywności, środków czystości, materiałów budowlanych, opłacenie rachunków za prąd, gaz.
Organizowana jest pomoc w formie świątecznych paczek dla osób i rodzin potrzebujących. Dla osób samotnych, chorych, niepełnosprawnych, zapomnianych, bezdomnych – członkowie zespołu osobiście przygotowują i rozwożą paczki żywnościowe – w każdym roku dla ok. 35 rodzin z okazji Świąt Wielkanocnych i na święta Bożego Narodzenia. Organizowane są spotkania z seniorami. Odbywały się bale karnawałowe i spotkania przy kawie i herbacie z okazji Dnia Seniora. Parafianie biorą udział w ogólnopolskich akcjach Caritas – Pomoc dla Ukrainy, pomoc dla Syrii, Libanu, sprzedaży świec świątecznych, zbiórce pomocy dla poszkodowanych w klęskach żywiołowych.
Napaść Rosji na Ukrainę w 2022 roku spowodowała, że niezbędne było wsparcie dla uchodźców. Podjęto współpracę z Zespołem Pomocy Ukrainie, w roku 2022 zbierano datki na rzecz Ukrainy, które w części zostały bezpośrednio przekazane uchodźcom i w części przekazane do Caritas Archidiecezji Warszawskiej. We współpracy z Archipelagiem Życzliwości ubogiej pani została wybudowana łazienka, której w ogóle nie miała. Ponadto wszyscy kandydaci do bierzmowania posługują jako wolontariusze w jadłodajni dla bezdomnych prowadzonych przez ojców kapucynów na ul. Miodowej w Warszawie. Natomiast młodzież pomaga osobom starszym z DPS-u prowadzonym w parafii przez siostry sercanki.
W działania Zespołu obecnie zaangażowanych jest 8 osób. W roku 2022 wydatkowano na wskazane dzieła 82 496 zł.
Ponadto w parafii organizowane są akcje ewangelizayjne, kursy przedmałżeńskie, wieczory uwielbienia, dekanalne rozgrywki w piłkę nożną oraz działają wspólnoty, takie jak Żywy Różaniec (140 osób) – 6 róż kobiecych i 1 męska czy Odnowa w Duchu Świętym Talitha Kum.
Organizatorem Konkursu Aktywna Parafia 2023 jest Katolicka Agencja Informacyjna, a współorganizatorem Fundacja na rzecz Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego – bp. Artura G. Mizińskiego.
Więcej informacji na ekai.pl/aktywnaparafia.