2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Konkurs Aktywna Parafia 2023

Ocena: 0
1142

Do drugiego etapu konkursu Aktywna Parafia 2023, organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną, zakwalifikowało się 8 parafii, w tym parafia św. Huberta w Zalesiu Górnym. Wspólnoty te wyróżniają się na takich polach jak: pomoc bliźniemu w potrzebie, działalność charytatywna, działalność wspólnot, inicjatywy ewangelizacyjne.

Fot. parafia-zalesie.pl

Finaliści spotkają się 3 czerwca w Warszawie – na festynie zaprezentują siebie i lokalne specjały kulinarne, a następnie zmierzą się w zawodach sprawnościowych.

Poniżej prezentujemy działania parafii św. Huberta w Zalesiu Górnym, za które znalazła się w finale konkursu.

W ramach pomocy bliźniemu w potrzebie i działalności charytatywnej w parafii działa Zespół, którego celem jest:

  • rozpoznawanie potrzeb, i świadczenie konkretnej pomocy potrzebującym (chorym, niepełnosprawnym, osobom w podeszłym wieku, rodzinom, dzieciom i młodzieży, osobom ubogim i tym, które mają trudności)
  • podjęcie współpracy z osobami lub z organizacjami społecznymi o charakterze charytatywno-opiekuńczym.

W roku 2022 pomocą objętych zostało 59 rodzin, wsparcie trafiło też do rodzin z Ukrainy. Mimo epidemii koronawirusa Zespół działał – wspierał i pomagał osobom w izolacji i kwarantannie. Rodziny otrzymują pomoc doraźną na zakup węgla, drewna, leków, żywności, środków czystości, materiałów budowlanych, opłacenie rachunków za prąd, gaz.

Organizowana jest pomoc w formie świątecznych paczek dla osób i rodzin potrzebujących. Dla osób samotnych, chorych, niepełnosprawnych, zapomnianych, bezdomnych – członkowie zespołu osobiście przygotowują i rozwożą paczki żywnościowe – w każdym roku dla ok. 35 rodzin z okazji Świąt Wielkanocnych i na święta Bożego Narodzenia. Organizowane są spotkania z seniorami. Odbywały się bale karnawałowe i spotkania przy kawie i herbacie z okazji Dnia Seniora. Parafianie biorą udział w ogólnopolskich akcjach Caritas – Pomoc dla Ukrainy, pomoc dla Syrii, Libanu, sprzedaży świec świątecznych, zbiórce pomocy dla poszkodowanych w klęskach żywiołowych.

Napaść Rosji na Ukrainę w 2022 roku spowodowała, że niezbędne było wsparcie dla uchodźców. Podjęto współpracę z Zespołem Pomocy Ukrainie, w roku 2022 zbierano datki na rzecz Ukrainy, które w części zostały bezpośrednio przekazane uchodźcom i w części przekazane do Caritas Archidiecezji Warszawskiej. We współpracy z Archipelagiem Życzliwości ubogiej pani została wybudowana łazienka, której w ogóle nie miała. Ponadto wszyscy kandydaci do bierzmowania posługują jako wolontariusze w jadłodajni dla bezdomnych prowadzonych przez ojców kapucynów na ul. Miodowej w Warszawie. Natomiast młodzież pomaga osobom starszym z DPS-u prowadzonym w parafii przez siostry sercanki.

W działania Zespołu obecnie zaangażowanych jest 8 osób. W roku 2022 wydatkowano na wskazane dzieła 82 496 zł.

Ponadto w parafii organizowane są akcje ewangelizayjne, kursy przedmałżeńskie, wieczory uwielbienia, dekanalne rozgrywki w piłkę nożną oraz działają wspólnoty, takie jak Żywy Różaniec (140 osób) – 6 róż kobiecych i 1 męska czy Odnowa w Duchu Świętym Talitha Kum.

Organizatorem Konkursu Aktywna Parafia 2023 jest Katolicka Agencja Informacyjna, a współorganizatorem Fundacja na rzecz Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego – bp. Artura G. Mizińskiego.

Więcej informacji na ekai.pl/aktywnaparafia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter