16 października
środa
Gawla, Ambrozego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komisarz UE staje w obronie prześladowanych chrześcijan

Ocena: 0
466

Specjalny wysłannik ds. promocji wolności religii i przekonań poza granicami Unii Europejskiej, Jan Figel, zaapelował o większą aktywność Europy na rzecz wolności religijnej na świecie. "Wolność religijna i wolność wyznania stanowiły trzon praw człowieka i są papierkiem lakmusowym dla ich poszanowania", powiedział Figel.

fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH

27 maja w Wiedniu w ramach zorganizowanego w ambasadzie Węgier międzynarodowego sympozjum poświęconego łamaniu praw człowieka chrześcijan unijny komisarz podkreślił, że „godność człowieka i wolność religijna są ze sobą nierozłącznie związane”. Przypomniał również, że Parlament Europejski już w 2016 roku określił mianem ludobójstwa prześladowania chrześcijan przez tzw. Państwo Islamskie. Ważnym jest jednak, aby informować po fakcie, że miało miejsce ludobójstwo, lecz trzeba wypracować środki, które przeszkodzą tego rodzaju zbrodniom. W tych sprawach Europa musi odgrywać bardziej wpływową rolę i potraktować to jako zadanie długofalowe, uważa Figel.

Zdaniem unijnego komisarza należy zapobiegać konfliktom i wspierać bardziej ludzkie stosunki oraz zrównoważony rozwój tak, aby powstrzymać dalszy napływ rzesz uchodźców do Europy. Ci ludzie masowo przybywają dlatego, że „my w sposób niedostateczny i za późno zaczęliśmy się tym zajmować”, skrytykował Figel.

Z kolei prof. Ingeborg Gabriel, profesor Uniwersytetu Wiedeńskiego zwróciła uwagę na powściągliwe reakcje i zbyt małą solidarność wewnątrzkościelną wobec naruszania praw człowieka w stosunku do chrześcijan. Z jej punktu widzenia chrześcijańska zasada miłosierdzia nie może prowadzić do łagodzenia stosunku do prawa. Jednocześnie wyraziła opinię, że aby zwrócić większą uwagę polityków, należy w kontekście międzynarodowym mówić raczej o „naruszaniu praw człowieka wobec chrześcijan”, a mniej o „prześladowaniu chrześcijan”. Taka terminologia stwarza większe powiązanie z prawem narodów, a ponadto przypominanie o powszechnym prawie do wolności religii jest „najbardziej efektywną drogą do działań na rzecz praw chrześcijan, zwłaszcza mniejszości chrześcijańskich”.

Prof. Gabriel jest także specjalnym delegatem OBWE ds. walki z rasizmem, wrogości wobec obcych oraz dyskryminacji. Szczególnym polem jej zainteresowań jest sytuacja chrześcijan i wyznawców innych religii.

Sympozjum na temat sytuacji prześladowanych chrześcijan oraz możliwości wsparcia dla nich zorganizował ambasador Węgier w Wiedniu, Andor Nagy i rzeczniczka praw człowieka w Austriackiej Partii Ludowej ÖVP Gudrun Kugler. Wśród 150 uczestników spotkania obecni byli m.in. delegat Stolicy Apostolskiej przy OBWE w Wiedniu, ks. prałat Janusz Urbańczyk, biskup pomocniczy w Wiedniu Franz Scharl, rumuńsko-prawosławny wikariusz biskupi Nicolae Dura oraz liczni przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy w swoich programach mają pomoc chrześcijanom na całym świecie oraz ich ochronę przed prześladowaniami.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 października

Ucisk i utrapienie spadną na każdego człowieka,
który dopuszcza się zła

Dziś w Kościele:
środa, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ spomnienie św. Jadwigi Śląskiej
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 2,1-11, Ps 62, Łk 11,42-46
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -