8 marca
poniedziałek
Beaty, Wincentego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kolej na wakacje z kulturą

Ocena: 0
1123

- Po raz 15. na tory wyjechał pociąg „Słoneczny” zapewniający wakacyjne połączenie Warszawy z Trójmiastem i Ustką - mówi Dariusz Grajda, członek zarządu spółki Koleje Mazowieckie, w rozmowie Ireną Świerdzewską.

Fot. Koleje Mazowieckie

Koleje Mazowieckie mają dla pasażerów specjalne niespodzianki na lato. Jakie w tym roku?

Po raz 15. na tory wyjechał pociąg „Słoneczny” zapewniający wakacyjne połączenie Warszawy z Trójmiastem i Ustką. Zwykle rusza w pierwszy weekend wakacji; w tym roku wyruszył 20 czerwca, w Boże Ciało. Pociąg jeździ codziennie do 1 września, a czas przejazdu z Warszawy do Trójmiasta to zaledwie 3 godziny i 12 minut. Podróż do Ustki zajmuje tylko 5 godzin i 36 minut. Pociąg jest zestawiony z klimatyzowanych wagonów piętrowych, osiąga prędkość 160 km/h. Jednorazowo może zabrać na pokład tysiąc osób. Bilet normalny kosztuje 45 zł do Trójmiasta i 60 zł do Ustki, bilet studencki do Trójmiasta to 22,05 zł, a do Ustki niecałe 30 zł w jedną stronę. Psa i rower można przewieźć bezpłatnie.

Czyli wyrosła konkurencja dla Pendolino?

Nie jesteśmy konkurencją dla pociągów Intercity, to inna klasa pociągu. „Słoneczny” to specjalna, wakacyjna oferta skierowana do mieszkańców Mazowsza. Pociąg „Słoneczny” nie ma miejscówek, a bilety można kupić już miesiąc wcześniej w kasie biletowej na dworcu, za pośrednictwem strony bilety.mazowieckie.com.pl oraz aplikacji mPay i SkyCash. W dniu wyjazdu można je kupić także u kierownika pociągu. „Słoneczny” po starcie z Dworca Zachodniego zatrzymuje się na Dworcu Centralnym, a następnie na Wschodnim, w Legionowie, Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku, Ciechanowie, Mławie, Działdowie, Iławie i Prabutach. Kolejne stacje to bardzo ciekawe turystycznie miasta: Malbork, Tczew, Gdańsk, Sopot, Gdynia, Wejherowo, Lębork, Słupsk i Ustka.

Można więc zaplanować także jednodniową wycieczkę?

Tak, oczywiście. Pociąg rusza o godz. 6.32 z Dworca Wschodniego, o 9.15 jest już w Malborku, o godz. 10.00 w Sopocie, a o 12.08 w Ustce. O godz. 14.24 zaczyna powrót z Ustki do Warszawy. Do stolicy dociera ok. godz. 20. Niektórzy planują jednodniowe wycieczki do Malborka czy Trójmiasta, zabierając rowery do pociągu. Pociąg „Słoneczny” z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. W ubiegłym roku skorzystało z niego 122 tys. osób, co było rekordową frekwencją. Pobijmy wspólnie ten rekord w jubileuszowym, 15. roku działalności Kolei Mazowieckich.

W ofercie Kolei Mazowieckich daje się zauważyć także propozycje kulturalne. Czego dotyczą?

Projekt „Koleją do kultury” daje pasażerom możliwość skorzystania ze zniżek w wielu instytucjach kultury, nie tylko na terenie Mazowsza. Na podstawie biletu na przejazd pociągiem Kolei Mazowieckich można otrzymać rabat u naszych partnerów. Ich lista znajduje się na stronie dokultury.mazowieckie.com.pl. Można zwiedzić m.in. Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu czy Muzeum im. Orła Białego. Z kolei „Słoneczny wysyp rabatowy” towarzyszy pociągowi „Słoneczny”. Pasażerowie mogą skorzystać z kuponów rabatowych dostępnych w wybranych kasach biletowych i na stronie połączenia, które uprawniają do skorzystania z atrakcyjnych zniżek w Trójmieście, Słupsku i Ustce. Wśród partnerów naszej wakacyjnej akcji są m.in. statek „Pirat” w Sopocie, Akwarium Gdyńskie oraz Teatr Wybrzeże.

Koleje Mazowieckie są pierwszą samorządową spółką kolejową w Polsce. Jak w 15. roku działalności spółki ocenia Pan usamorządowienie kolei na Mazowszu?

To była bardzo dobra decyzja samorządu województwa. Po 15 latach nastąpił wzrost liczby podróżnych z 40 do ponad 60 mln. Zwiększyła się liczba posiadanych pociągów. Zaczynaliśmy od 184 pojazdów, dzisiaj mamy ich ponad 300, z czego połowa to nowe pojazdy zakupione ze środków unijnych. Istotnym aspektem jest dotowanie Kolei Mazowieckich przez samorząd województwa; bez tego spółka nie mogłaby się utrzymać na rynku. Każdy transport publiczny, nie tylko spółka KM, jest dotowany. Ponadto samorząd jest zawsze blisko mieszkańca, nasza firma również.

Jak Koleje Mazowieckie będą świętować obchodzony w tym roku jubileusz 15-lecia istnienia?

Obchody jubileuszowe zaczęliśmy od promocyjnego przejazdu pociągu „Słoneczny”, w czasie którego na podróżnych czekały niespodzianki. Na wrześniowych targach TRAKO w Gdańsku zaprezentujemy nowy pociąg produkowany w Siedlcach, który będzie wprowadzany sukcesywnie do ruchu już w 2019 r. W listopadzie, we wspomnienie św. Katarzyny, patronki kolejarzy, spotkamy się na Mszy Świętej dziękczynnej w kościele św. Wacława w Warszawie, a podczas okolicznościowego spotkania najlepsi pracownicy KM zostaną nagrodzeni.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 marca

Poniedziałek, III Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni lub wspomnienie św. Jana Bożego, zakonnika
Pokładam nadzieję w Panu i w Jego słowie,
u Pana jest bowiem łaska i obfite odkupienie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 4,24-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Michała Archanioła (ul. Puławska 95, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter