19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kolebka polskiego parlamentaryzmu

Ocena: 0
2807

Koło to niewielkie miasto ze średniowiecznym rodowodem, malowniczo położone w dolinie rzeki Warty. Już przed 550 laty wpisało się w historię Polski. Tutaj 13 lipca 1468 r. odbył się sejmik, który uznawany jest za pierwowzór dzisiejszego parlamentu.

fot. Marcin Nowacki

Historia miasta sięga XIV w. – wówczas z woli króla Kazimierza Wielkiego prawa miejskie otrzymała niewielka osada położona na wyspie rzecznej, w miejscu, gdzie Warta zmienia kierunek i odpływa ku zachodowi. Ostatni władca z dynastii Piastów 18 lipca 1362 r. nadał Kołu wszelkie przywileje, jednocześnie zezwalając na budowę gotyckiej warowni (dzisiaj pozostały tylko ruiny) oraz świątyni parafialnej. Jej konsekracja pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego odbyła się kilka dekad później – w 1409 r.

Dzięki zasługom pierwszych pokoleń mieszkańców i wsparciu władzy królewskiej Koło stało się znaczącym ośrodkiem politycznym na mapie Korony Polskiej. Gościli tutaj kolejni królowie, wśród nich Władysław Jagiełło i Kazimierz Jagiellończyk. W murach zamku zapadały decyzje o wojnie z zakonem krzyżackim, a w kościele farnym w 1451 r. odbyła się konsekracja biskupia ks. Jana Gruszczyńskiego, późniejszego prymasa. Ponadto w 1466 r. w mieście posługę rozpoczęli ojcowie bernardyni, którzy nieprzerwanie pełnią ją aż dzisiaj. Od ponad pięciuset lat w tym samym miejscu!

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 28 (666), 15 lipca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 lipca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykływs
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę,
a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 1-6. 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter