17 kwietnia
środa
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kogo słuchać?

Ocena: 5
428

Czy nasze opinie zależą od tego, gdzie „przykładamy ucho”?

fot. Andrea Piacquadio | < a href="https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/mezczyzna-w-czerwonej-koszulce-polo-siedzi-w-poblizu-tablicy-3779448/">pexels.com

W epoce, w której każdy ma coś do powiedzenia na każdy temat, a przekonania zmieniają się niczym w kalejdoskopie, istnieje powiedzenie idealnie oddające tę sytuację: „Wszystko zależy, gdzie ucho przyłożyć”. Ta ludowa perła mądrości odkrywa przed nami, jak nasze opinie mogą być formowane w zależności od tego, co aktualnie słyszymy i kto wpływa na nasze myśli.

Mimo swojej prostoty przytoczone przysłowie niesie głębokie znaczenie. Obserwujemy, jak w życiu społecznym, politycznym, a nawet naukowym opinie zmieniają się pod wpływem dominujących narracji. Czy to w pracy, gdzie plotki mogą zmienić nasz obraz współpracownika, czy w domu, gdzie słowa bliskich wpływają na nasze życiowe decyzje.

Gdzie ucho przyłożyć, tam opinia podąży – to może być moc, ale i słabość. W czasach mediów społecznościowych i informacyjnego zgiełku powiedzenie to zyskuje nowy wymiar. Jesteśmy zasypywani informacjami, a nasze poglądy często są kształtowane przez te, które napotykamy jako pierwsze.

Kluczem jest tutaj umiejętność filtrowania informacji i krytycznego myślenia. Wspomniane przysłowie powinno być przestrogą przed bezkrytycznym przyjmowaniem informacji, zachętą do poszukiwania różnorodnych źródeł, konfrontowania faktów i gotowości do zmiany zdania, gdy nowe dowody wskazują na błąd w naszym myśleniu. W ten sposób przysłowie staje się wezwaniem do aktywnego kształtowania własnych przekonań.

Święty Piotr, odpowiadając władzom, które zabraniały mu nauczania o Jezusie, powiedział: „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi” (Dz 5, 29). To wskazuje na potrzebę głębokiego poznania Boga i prawdziwego posłuszeństwa Jemu, bo jest to podstawą ludzkiej wolności. W świetle tych słów powinniśmy dążyć do poznania Boga, a przez to nauczyć się autentycznego posłuszeństwa, które wyzwala.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter