21 maja
poniedziałek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kobieta a religia

Ocena: 0
622

W Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w łódzkim Parku Ocalałych, przylegającym podczas wojny do granic Litzmannstadt Ghetto, odbyło się spotkanie zatytułowane: „Kobieta a religia”.

Gośćmi były trzy panie: Marta Wawrzyniak – katoliczka, współzałożycielka i dyrektorka przedszkola Żywioły, w którym wychowanie oparte jest na wartościach chrześcijańskich, Blanka Rogowska – muzułmanka, doktorantka w Katedrze Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki UŁ oraz Miriam Szychowska – wyznawczyni judaizmu, założycielka i odpowiedzialna za prowadzenie nowo powstałego przedszkola żydowskiego Mentel w Łodzi.

„Kobieta a religia” to pierwsze z cyklu spotkań poświęconych stosunkowi kobiet do religii i wpływu wiary na ich życie. – Miało ono przybliżyć trzy religie: islam, katolicyzm i judaizm, i pokazać, jakie są podobieństwa między życiem tych trzech kobiet – wyjaśnia Justyna Tomaszewska z Centrum Edelmana. – Tak naprawdę cele, marzenia, priorytety w każdej religii są takie same. Chcemy obalać stereotypy o zniewolonych i wyzyskiwanych kobietach w islamie, o katoliczkach, które nie mają swojego zdania. Chcemy pokazać, że kobiety są wspaniałymi ambasadorkami, które potrafią mówić o swojej religii, o swoich rodzinach, dzieciach i mężach, o roli, jaką religia odgrywa ich życiu.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy wypełniona po brzegi sala z 300 miejscami siedzącymi. Wielu chętnych nie zostało wpuszczonych z uwagi na bezpieczeństwo. Odchodzący z kwitkiem pytali, kiedy będzie kolejne spotkanie.

– Jak wytłumaczyć dzieciom w żydowskiej rodzinie, dlaczego nie mają w domu choinki i kim jest Święty Mikołaj? Jak wyjaśnić dzieciom w katolickiej rodzinie, czym są żydowskie święta, kiedy widzą lampki chanukowe? – mówiła Miriam Szychowska. – My się nad tym nie zastanawiamy, bo to dla nas normalne, ale dzieciom trzeba umieć to powiedzieć.

„Kobieta a religia” to temat szeroki. Na razie poruszono sprawę macierzyństwa, skromności, wolnego czasu, świętowania. – Zaczynając od ogółu, dojdziemy do szczegółów, poznając nawzajem nasze religie, obrzędy i kulturę – podkreśla Justyna Tomaszewska.

ks. Paweł Kłys
Idziemy nr 11 (545), 13 marca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły