26 czerwca
niedziela
Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kijów: modlitwa o jedność ukraińskiego prawosławia

Ocena: 0
1730

Ponad 60 tysięcy osób uczestniczyło w modlitwie o jedność ukraińskiego prawosławia w obchodzoną w sobotę 1030. rocznicę chrztu Rusi Kijowskiej.

fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Uroczystości, które odbyły się w Kijowie, zorganizował Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego.

W obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych z prezydentem Petrem Poroszenką na czele oraz delegacja Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopolitańskiego. Kościoły prawosławne na Ukrainie zabiegają obecnie o przyznanie im autokefalii, gdyż jedyny kanoniczny Kościół prawosławny w tym kraju podlega Moskwie.

– Autokefalia to kwestia naszej niepodległości. Jest to kwestia bezpieczeństwa narodowego oraz geopolityki światowej. Armia broni naszej ziemi, język chroni nasze serce, zaś wiara broni duszy – oświadczył Poroszenko.

– Patriarcha Konstantynopola nie może pozostawać ślepy i głuchy na apele, które nadchodzą do niego ponad ćwierć stulecia – powiedział podczas uroczystości wysłannik Ekumenicznego Patriarchatu, metropolita Francji Emanuel (Adamakis).

W Kijowie w południe rozpoczął się marsz jedności prawosławia, który przeszedł od soboru św. Włodzimierza do tzw. włodzimierzowskiej górki, gdzie znajduje się pomnik chrzciciela Rusi Kijowskiej. Szli w nim obok siebie wierni Kościoła Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

W kwietniu Poroszenko wystąpił do ekumenicznego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja o wydanie tomosu, aktu, dzięki któremu można będzie powołać niezależny od Moskwy Kościół prawosławny. Apel ten poparł ukraiński parlament.

Kościół prawosławny na Ukrainie jest podzielony ze względów historycznych. Największy pod względem liczby parafii jest Kościół Patriarchatu Moskiewskiego. Zwierzchnictwa Moskwy nie uznaje zaś Kościół Patriarchatu Kijowskiego i Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Oba jednak nie są uznawane za kanoniczne przez Kościoły prawosławne w świecie.

Na Ukrainie działa także Ukraiński Kościół Greckokatolicki, który jest najliczniejszym pośród katolickich Kościołów wschodnich. Przez wielu Ukraińców uznawany jest za Kościół narodowy. Na Ukrainie Kościół ten ma ponad 5 mln wyznawców. Ponadto kilka milionów jego wiernych mieszka wśród emigracji ukraińskiej na świecie, a kilkadziesiąt tysięcy - w Polsce.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 czerwca

Niedziela, XIII Tydzień zwykły
Mów, Panie, bo sługa Twój słucha.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9,51-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zdrowa odpowiedzialność (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter