28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kielce: Sprawiedliwi pośmiertnie uhonorowani

Ocena: 0
2912
Uhonorowanie tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata i medalem "Vir bonus" oraz Marsz Pamięci i Pojednania, debata naukowa i modlitwy chrześcijan i Żydów złożyły się na obchody 67. rocznicy pogromu kieleckiego. Odbyły się one 4 lipca w Kielcach.
2013-07-04 19:35:00
apis / Kielce (KAI)
fot. PAP/Michał Walczak

Ceremonia honorująca nadanym przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata śp. Mariannę i Józefa Walczyńskich odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Kielce. W czasie wojny uratowali oni pięcioro Żydów, wśród nich ojca Manny’ego Bekiera, obecnego prezesa Stowarzyszenia Kieleckich Żydów w Nowym Jorku, który przyjechał na uroczystość z USA.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski witając licznych gości z Izraela, USA i Polski podkreślił, że to, co się działo ponad 69 lat temu w kieleckim getcie i 67 lat temu podczas kieleckiego pogromu, budzi przerażenie. – Naszym obowiązkiem jest przypominanie tych wydarzeń, bo nie ma innej drogi, by przeciwdziałać takim tragediom – mówił prezydent Kielc. – W tych trudnych czasach byli ludzie, którzy ratowali innych. I tego także nie możemy zapominać – podkreślił.

Z kolei ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner podkreślił, że państwo Walczyńscy ratując pięcioro osób, uratowali przyszłe pokolenia żydowskich rodzin. – Cieszymy się, że dziś w Kielcach na naszej uroczystości gościmy liczne rodziny tych uratowanych i tych ratujących – mówił ambasador Izraela.

Odznaczenie wręczone zostało na ręce syna i prawnuka śp. Walczyńskich – Edwarda i Bartłomieja. Prezes Manny Bekier przemawiając w imieniu przedstawicieli rodzin uratowanych podkreślił, że Józef i Marianna Walczyńscy byli zwykłymi ludźmi. – To właśnie ich postawa powinna być brana przez nas jako wzór. Byli światłem podczas najciemniejszej nocy. To uczynki właśnie takich ludzi dają nam nadzieję i oświetlają drogę ludzkości – mówił prezes Bekier.

Marsz Pamięci i Pojednania rozpoczął pod Pomnikiem Menora (al. IX Wieków Kielc), dedykowanym pamięci 20 tys. kieleckich Żydów zamordowanych przez Niemców w czasie wojny. Po modlitwach żydowskich i chrześcijańskich w intencji osób pomordowanych przez hitlerowskich Niemców w czasie Holocaustu uczestnicy Marszu udali się pod gmach dawnej synagogi, obok której znajduje się ustawiony w 1996 r. pierwszy w Polsce pomnik osób, które w czasie wojny ratowały Żydów.

Na monumencie do znajdujących się tabliczek z nazwiskami osób z Kielc i regionu świętokrzyskiego uhonorowanych tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata dodano jeszcze jedną z imionami Marianny i Józefa Walczyńskich.

Z rąk prezesa Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Bogdana Białka medal „Vir bonus” otrzymali: Manny Bekier z USA, ks. Wojciech Lemański z Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, Jacek Dziubel - animator z Kielc i dr Janusz Poniewierski, publicysta katolicki z Krakowa.

Jak podkreślił prezes Białek, „Vir bonus” jest honorowym wyróżnieniem przyznawanym osobom, które swymi dokonaniami, działalnością, postawą życiową czy niezłomnością charakteru przyczyniły się istotnie do realizacji idei stojących u podstaw celów działalności Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

Następnie uczestnicy Marszu przeszli na ulicę Planty 7, pod kamienicę, w której w 1946 r. doszło do pogromu. Pod budynkiem odczytane zostały nazwiska zamordowanych wówczas osób i zostały złożone wieńce.

Ostatnim punktem Marszu był cmentarz żydowski, na którym pochowane są ofiary pogromu. Nad grobowcem odprawione zostały żałobne modlitwy żydowskie i chrześcijańskie.

Obchodom towarzyszyła debata „Co się stało w Kielcach po wojnie”. Zorganizowano ją w Muzeum Dialogu Kultur – oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach, a poprowadził ją prezes Bogdan Białek.

Wśród panelistów byli: dr Marcin Zaremba z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Bożena Szaynok z Uniwersytetu Wrocławskiego i Zuzanna Radzik z Forum Dialogu Między Narodami. Podsumowania dyskusji dokonali prof. Haim Y. Knobler z Izraelsko-Polskiego Towarzystwa Zdrowia Psychicznego i prof. Jacek Bomba z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uroczystość uświetnili swymi występami artystycznymi - wokalistka z Kielc Agnieszka Kowalczyk oraz multiinstrumentalista Włodzimierz „Kinior” Kiniorski z Zagnańska.

4 lipca 1946 r. w Kielcach miały miejsce wydarzenia, w czasie, których zamordowano 36 osób narodowości żydowskiej. Ofiarami pogromu było w sumie ponad 40 Żydów, ponieważ część rannych zmarła w szpitalu. Wśród ofiar byli m.in.: dziecko, niemowlę, kobieta w ciąży, młodzi – 16-, 17-letni członkowie kibucu. Wydarzenia w Kielcach zostały wywołane plotką o porwaniu polskiego dziecka przez Żydów.

Pogrom rozpoczął się w godzinach rannych i trwał ponad 6 godzin. Zachowania antyżydowskie i próby wywołania nowych zajść miały miejsce także wieczorem. Większość wydarzeń rozegrała się w budynku przy ulicy Planty, gdzie mieszkali Żydzi.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter