27 listopada
piątek
Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Katecheza w edukacji domowej

Ocena: 0
532

W tym roku naukę w trybie edukacji domowej rozpoczęła rekordowa liczba dzieci.

fot. Barbara Wiśniowska

Dawniej ten rodzaj nauki wiązał się z obowiązkiem uzyskania zaświadczenia z poradni psychologiczno-pedagogicznej, w czasie epidemii uproszczono procedurę wnioskowania. Dodatkowo wielu rodziców, którzy już wcześniej rozważali edukację pozaszkolną, przekonało się, że nauka w domu jest możliwa – i tak byli do tego zmuszeni od marca do czerwca.

Edukatorzy domowi mogą się jednak zdziwić, że w trybie edukacji domowej nie są obowiązkowe takie przedmioty, jak plastyka, muzyka, technika, wychowanie fizyczne i religia. Egzaminy z tych przedmiotów mogą zdawać wszyscy chętni.

Wierzący rodzice, których dzieci uczą się w edukacji domowej, chcieliby przekazać swoim dzieciom wiarę i wiedzę religijną. Niektórzy mogą czuć niepokój, że nie potrafią zrobić tego dostatecznie dobrze i woleliby zaproponować dzieciom ciekawy podręcznik, program telewizyjny albo zwyczajną lekcję z katechetą. Cieszy fakt, że w niektórych szkołach, przyjaznych edukacji domowej, dzieci mogą uczęszczać na katechezę wraz z uczniami szkoły stacjonarnej. Piotruś, pierwszoklasista, korzystał z tej opcji rok temu w szkole „Przystań Montessori” w Kobyłce. W tym roku jest zapisany do szkoły w Grodzisku Mazowieckim. – Chcemy tam skorzystać ze szczególnego przygotowania do pierwszej komunii w grupie zwanej Barankami – tłumaczy mama Lucyna. – Dzieci przygotowują się do przyjęcia Pana Jezusa jako najpiękniejszego prezentu, poznają rok liturgiczny, prawdy wiary. Podoba mi się, że przygotowywane do tej uroczystości są całe rodziny – dodaje.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 43 (783), 25 października 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 11 listopada 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 listopada

Piątek, XXXIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Nabierzcie ducha i podnieście głowy,
ponieważ zbliża się wasze odkupienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 20,1-4.11-21,2; Ps 84,3-6a.8a; Łk 21,29-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter