20 lipca
sobota
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Nycz: wszyscy możemy robić dużo więcej na rzecz wsparcia kobiet w ciąży

Ocena: 4.6
159

Wzmocnienie pomocy kobietom, które przeżywają problemy związane z ciążą, jest absolutnie niezbędne – powiedział KAI kard. Kazimierz Nycz.

Fot. archwwa.pl

Świetnym przykładem i wzorem takiej pomocy jest, zdaniem kardynała, bł. Edmund Bojanowski, który w XIX wieku założył cztery gałęzie zgromadzenia sióstr służebniczek.

Pochodził z wysoko postawionej rodziny ziemiańskiej, odkrył ducha i potrzeby tamtego czasu. Na szeroką skalę zakładał ochronki, troszczył się nie tylko o dzieci, ale też o kobiety, które nie mogły zapewnić urodzonym dzieciom opieki i wykształcenia

– przypomniał kard. Nycz.

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że ochronki prowadzone przez siostry służebniczki odegrały ogromną rolę w II połowie XIX wieku i jeszcze przynajmniej do lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to zaczęto tworzyć państwowe żłobki i przedszkola.

Popieram ten kierunek rozwoju i niech wszyscy wspomagają tych, którzy chcą pomagać kobiecie i rodzinie

– powiedział hierarcha.

Kard. Nycz ocenił, że oprócz takich czynników, którym niegdyś starał się zaradzić Bojanowski, jak bieda i brak możliwości kształcenia, dziś dochodzi wyraźna wśród kobiet tendencja do tego, by rodząc dzieci korzystać z prawa do podejmowania pracy zawodowej.

Dlatego tym bardziej tego typu pomoc jest jak najbardziej potrzebna

– wskazał metropolita warszawski.

W tym roku przypada 25. rocznica beatyfikacji Edmunda Bojanowskiego. Będzie on jedną z trzech postaci – obok św. Jadwigi królowej i bł. ks. Jerzego Popiełuszki – które w sposób szczególny będą wspominane podczas nadchodzącego Święta Dziękczynienia, 2 czerwca. Będzie ono obchodzone pod hasłem “Dziękujemy za służbę człowiekowi”.

Urodzony w 1814 r. Edmund Bojanowski szerzył wśród najniższych warstw społecznych oświatę i wychowanie moralne, założył szpital dla ubogich w Gostyniu oraz ochronki dla sierot i dzieci ulicy. W 1850 r. powołał do życia Bractwo Wychowawczyń Ochronek skupiające żeński personel pracujący w ochronkach, które stanowiło zalążek Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zmarł w opinii świętości 7 sierpnia 1871 r.

Edmund Bojanowski został beatyfikowany 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez papieża Jana Pawła II.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 lipca

Sobota, XV Tydzień zwykły
Dzień powszedni albo wspomnienie bł. Czesława
W Chrystusie Bóg pojednał świat z sobą,
nam zaś przekazał słowo jednania.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 12, 14-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter