29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Krajewski opowiedział papieżowi o potwornościach wojny na Ukrainie

Ocena: 0.8
742

Papież Franciszek podzielił się z pielgrzymami przybyłymi na audiencję środową do Watykanu tym, co usłyszał od swego specjalnego wysłannika na Ukrainę. Wyznał, że kard. Konrad Krajewski zadzwonił do niego wczoraj wieczorem i opowiedział o potwornościach wojny w tym kraju. W czasie już czwartej swej misji na Ukrainę jałmużnik papieski dotarł m.in. do Odessy, Zaporoża, Charkowa i Kijowa.

Fot. Vatican News

Franciszek wyznał, że kard. Krajewski mówił mu o znalezieniu ciał osób torturowanych, co było nawiązaniem do jego wizyty w miejscu odkrycia zbiorowych mogił w Iziumie.

Opowiedział mi o bólu tego narodu, o złu, o potwornościach. Zjednoczmy się z tym narodem tak szlachetnym i męczeńskim 

– mówił papież, przypominając straszliwą sytuację udręczonej Ukrainy.

Ta wizyta pokazuje po pierwsze, że jest wojna, że nadal ona trwa. Po drugie to, że papież o nas pamięta, modli się i zachęca do tej modlitwy wszystkich chrześcijan i ludzi dobrej woli. Ta wizyta ma dla nas ogromne znaczenie, bo przez nią papież jakby sam był obecny w tych dniach na Ukrainie. Przez osobę papieża jest tu cały Kościół, a więc nie jesteśmy sami. Jest to dla nas bardzo ważne

– mówi Radiu Watykańskiemu bp Paweł Gonczaruk z Charkowa.

Kardynał miał konkretny cel tej wizyty: być szczególnie z tymi, którzy od początku pozostali, że nie zostawili ludzi, tylko im służyli. (...) To ciepło Watykanu, to ciepło papieża było obecne wśród nas i zapewniło nas o tym, że Franciszek pamięta o nas, modli się i dodaje nam siły i odwagi, żeby nadal trwać tutaj, na tym miejscu, gdzie Bóg jest obecny i cierpi w tych ludziach, jeńcach i tych którzy stracili swoich bliskich.

Bp Gonczaruk, który był dla kard. Krajewskiego przewodnikiem po Charkowie i okolicy, wyznaje, że nie zapomni modlitwy w Iziumie, gdzie odkryto masowe mogiły, w których pochowane zostały ofiary rosyjskiego barbarzyństwa.

Kiedy niektórych wykopano, to mieli związane ręce z tyłu. Widać było, że byli zakatowani. I mam taki obraz księdza kardynała, który z różańcem w ręku przechadzał się między tymi grobami, bo te groby znajdują się w lesie. I on chodzi między nimi, jest obecny. Dla mnie to było takie pokazanie, że Bóg jest z nami

– mówi bp Gonczaruk.

Nawet tutaj, gdzie jest śmierć, gdzie, można powiedzieć, zanika nadzieja, to Bóg jest z nami i nas nie pozostawia. Ten obraz bardzo głęboko zapadł mi w serce. Kościół jest tutaj, czyli Chrystus jest obecny i jest z nami.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter