24 stycznia
czwartek
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kampania społeczna "Szanuję. Słucham"

Ocena: 0
333

"Szanuję. Słucham” to kampania społeczna Centrum Myśli Jana Pawła II uwrażliwiająca na potrzebę dialogu, która w poniedziałek pojawiła się w przestrzeni miejskiej Warszawy i w internecie. Seria plakatów i spotów reklamowych towarzyszyć będzie odbywającemu się od 16 października w stolicy „Dziedzińcowi Dialogu”.

fot. materiały prasowe

Jak podkreślają organizatorzy kampania jest próbą uwrażliwienia na problem jakości dyskursu prowadzonego w przestrzeni publicznej. Wynika z inspiracji słowami papieża zachęcającymi do szacunku dla odmienności i gotowości do dialogu. „Hasło 'Szanuję. Słucham' wyraża, wypowiedziane w pierwszej osobie, postawy tolerancji i otwartości” – mówi współtwórca akcji Adam Dudek z agencji „Delikatesy&Frykasy”.

Tytuł kampanii zawiera w sobie gotową odpowiedź na pytanie o sposób osiągnięcia atmosfery porozumienia, nawet w sytuacji braku wypracowania wspólnego stanowiska. Hasło kampanii w sposób bezpośredni odnosi się także do idei „Dziedzińca Dialogu”, który jest przestrzenią spotkania i rozmowy osób o odmiennych poglądach na tematy związane z najważniejszymi aspektami życia: z kulturą, nauką, społeczeństwem i religią.

– Spotkanie z drugim człowiekiem zbyt często przybiera formę konfrontacji poglądów, ocen, sądów, co w naturalny sposób kieruje rozmówców ku wzajemnej agresji. Samo zaś spotkanie zmienia się w batalię której celem jest pokonanie przeciwnika – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Przesłanie akcji nawiązuje do słów Jana Pawła II „Kto zamyka się na odmienność albo – co gorsza – próbuje tę odmienność zniszczyć, odbiera sobie możliwość zgłębienia tajemnicy ludzkiego życia”.

– W optyce św. Jana Pawła II autentyczne spotkanie rozpoczyna się bowiem od szacunku dla osoby i wzajemnego usłyszenia swoich racji – podkreśla dr Michał Łuczyński, dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II.

Kampania społeczna towarzyszy odbywającej się w Warszawie od 19 października 3. edycji „Dziedzińca Dialogu”. To inicjatywa wymyślona przez papieża Benedykta XVI, której celem jest debata na tematy, stanowiące oś sporu między wiarą i niewiarą w przestrzeni nauki, kultury i wizji społeczeństwa.

– Nie zapominajmy, że wymiana doświadczeń nie zawsze musi kończyć się przekonaniem drugiej strony do swoich racji, czy też rezygnacją z własnych poglądów. Podstawą takiej rozmowy zawsze powinien być szacunek, który najprościej okazać poprzez wysłuchanie drugiego człowieka – dodaje dr Dominika Żukowska-Gardzińska, koordynatorka merytoryczna „Dziedzińca Dialogu”.

Spoty i plakaty reklamowe przedstawiają dwa słowa: „szanuję” i „słucham”, wskazane jako dwa nakładające się na siebie i przenikające się wyrazy. Spoty zrealizowane na potrzeby kampanii są wyświetlane od 9 października w centrum Warszawy, a także na monitorach w komunikacji miejskiej i w pociągach Kolei Mazowieckich.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
  

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -