6 grudnia
wtorek
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jubileusz muzeum

Ocena: 0
549

Muzeum Narodowe w Warszawie obchodzi 160-lecie istnienia. Rocznica jest okazją do szerokiej prezentacji zbiorów.

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Budowa nowego gmachu muzeum – końcowe prace na dziedzińcu, 1938 r.

Rok jubileuszowy zainaugurowały dwie wystawy. „Chagall” przedstawia wybrane najnowsze i najcenniejsze nabytki, a „Stan rzeczy” jest przekrojową prezentacją zabytkowych obiektów.

Podczas uroczystej gali w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, która odbyła się 28 maja, odczytano list wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. „Świętujemy dziś jubileusz 160-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie – jednego z najstarszych i największych muzeów w Polsce. Instytucja utworzona w 1862 roku, jako Muzeum Sztuk Pięknych, niewątpliwie stanowi dzisiaj jeden z najważniejszych punktów na kulturalnej mapie Warszawy i całej Polski”. Minister podkreślił zasobność kolekcji muzeum, które w ciągu 160 lat swego istnienia zgromadziło blisko 900 tysięcy eksponatów. „To właśnie w Muzeum Narodowym w Warszawie zapoznamy się z twórczością najsłynniejszych polskich artystów XIX w., m.in. z płótnami Jana Matejki «Bitwą pod Grunwaldem» i «Stańczykiem», pastelami Stanisława Wyspiańskiego, dziełami Józefa Chełmońskiego czy Jacka Malczewskiego” – zaznaczył prof. Gliński. „To w Muzeum Narodowym w Warszawie zgromadzono największą w Polsce kolekcję numizmatyczną, wspaniałe zbiory grafiki, rysunków i plakatów, a także rzeźby, wzornictwa i uznane dzieła sztuki średniowiecznej. Muzeum stale rozbudowuje swoją kolekcję – w ostatnich latach do zbiorów instytucji dołączyły rzeźby Augusta Zamoyskiego, a kilka miesięcy temu – zakupione dzięki dotacji MKiDN prace Marca Chagalla” – przypomniał.

Muzeum Narodowe może poszczycić się największym w Polsce, liczącym aż 24 tysiące obiektów zbiorem sztuki starożytnej i wschodniochrześcijańskiej. Wśród eksponatów znaleźć można najcenniejszą w Europie Środkowo-Wschodniej kolekcję malowanej ceramiki greckiej oraz malowidła z chrześcijańskiej katedry w Faras, które bez wątpienia stanowią prawdziwy unikat w skali światowej.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 24 (867), 12 czerwca 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 15 czerwca 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Wtorek, II tydzień Adwentu - wspomnienie św. Mikołaja, biskupa
Blisko jest dzień Pana,
oto przyjdzie, aby nas zbawić.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 18,12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter