29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jubileusz Cudu nad Wisłą

Ocena: 0
1199

W całej Polsce w dniach 13-17 sierpnia świętowano setną rocznicę bitwy warszawskiej, która uchroniła Europę przed nawałą bolszewicką.

Fot. Irena Świerdzewska

Główne obchody odbyły się tradycyjnie w miejscach strategicznych wydarzeń w Ossowie i Radzyminie. Kilkakrotnie przypominano, że do pamięci o tych miejscach zobowiązał Polaków św. Jan Paweł II, nawiedzając w 1999 r. cmentarz poległych żołnierzy w Radzyminie.

Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w koncelebrze z bp. Romualdem Kamińskim przewodniczył 15 sierpnia Mszy Świętej przy kaplicy w Ossowie. Na uroczystości przybyli marszałek sejmu Elżbieta Witek, wicemarszałek sejmu Małgorzata Gosiewska, marszałek senior Antonii Macierewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, wicepremier Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, prezes IPN Jarosław Szarek. List nadesłał prezydent Andrzej Duda oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Licznie przybyły delegacje dyplomatów, poczty sztandarowe. Uroczystości odbywały się w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego.

W homilii abp Gądecki przypomniał okoliczności zwycięskiej bitwy. Podkreślił masowy zryw Polaków różnych stanów, wkład modlącego się Kościoła, bohaterską postawę ks. Ignacego Skorupki, która była punktem zwrotnym zwycięskiej bitwy pod Ossowem. – W człowieku, w rodzinach, społeczeństwach i narodach ciągle tlą się zarzewia napięć i konfliktów spowodowanych przez rosnące nierówności między bogatymi a biednymi, dominację mentalności egoistycznej i indywidualistycznej, a także przez różne formy terroryzmu i przestępczości – mówił abp Gądecki. Wskazał, że niebezpieczeństwo wojny może zostać wyeliminowane pod warunkiem, że najpierw zostanie ustanowiony pokój we własnym sumieniu każdego obywatela, aby tym skuteczniej mówić o pokoju wewnętrznym i zewnętrznym w polityce państwowej. Abp Gądecki i bp Kamiński ukoronowali obraz Matki Bożej Zwycięskiej znajdujący się w kaplicy w Ossowie. Po Mszy Świętej odbył się apel poległych przy pomniku gen. Józefa Hallera i oddano salwę honorową. Licznie przybyłe delegacje złożyły wieńce przy mogile żołnierzy poległych w bitwie na polach Ossowa.

Przy kaplicy na Cmentarzu Poległych 1920 r. w Radzyminie 16 sierpnia Mszę Świętą pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka koncelebrowali biskupi warszawsko-prascy Romuald Kamiński i Marek Solarczyk. Na uroczystości przybyli wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, parlamentarzyści i władze samorządowe. Listy nadesłali prezydent

Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W słowie poprzedzającym liturgię bp Kamiński powiedział, że Eucharystia sprawowana jest na cmentarzu z mogiłami poległych w obronie ojczyzny w 1920 r. – Możemy powiedzieć, że jest to ziemia święta – pokreślił. Zaznaczył, że Matka Boża Zwycięska jest Patronką diecezji warszawsko-praskiej. – Dziś pragniemy wypowiedzieć Bogu i Matce Zbawiciela uwielbienie i dziękczynienie, a bohaterom oddać należny szacunek – dodał.

Abp Polak powiedział w homilii, że do Radzymina sprowadziła wszystkich nie tylko sama pamięć o bitwie, ale nade wszystko wdzięczność dla ofiarnego wspólnego wysiłku naszych przodków. – Tutaj sto lat temu decydowały się nasze losy, wolność nasza i całej Europy – podkreślił. Szukając wskazań na dziś płynących z tamtego zwycięstwa, które stało się możliwe dzięki przezwyciężeniu istniejących podziałów, zaapelował o miłość społeczną w dzisiejszej Polsce. Nawiązał w ten sposób do katalogu zasad, o które apelował Prymas Stefan Wyszyński w programie 10 Przykazań Społecznej Krucjaty Miłości: „Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje, nie czyń rozdźwięku między ludźmi, ale jednocz sercem i słowem. Nie wyciskaj łez, lecz uspokajaj i czyń dobro. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co ty jesteś winien innym”.

Po Mszy Świętej odbył się apel poległych z udziałem Kompanii Honorowej Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Złożono wieńce na mogiłach bohaterów bitwy warszawskiej.

Biskup polowy Józef Guzdek przewodniczył 15 sierpnia Mszy Świętej w katedrze polowej w Warszawie. Jednocześnie zainaugurował obchody Święta Wojska Polskiego. Biorący w uroczystościach udział prezydent Andrzej Duda przekazał proporzec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – symbol zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP. Podczas liturgii bp Guzdek używał kielicha, który ks. Ignacy Skorupka otrzymał od rodziców z okazji święceń kapłańskich. W homilii biskup polowy podkreślił, że w stulecie Cudu nad Wisłą serca wiernych wypełnia pamięć i wdzięczność wobec Wniebowziętej Matki Bożej Zwycięskiej,

Dzień wcześniej, 14 sierpnia rano, bp Guzdek modlił się przy grobach żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, także przy grobie ks. mjr. Ignacego Skorupki. Wieczorem tego dnia podczas w apelu pamięci na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach uczestniczył prezydent Duda.

Obchodom jubileuszowym w sposób szczególny towarzyszyła Matka Boża Łaskawa, Patronka stolicy, której przypisuje się cudowną interwencję na polu bitwy. W Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie abp Stanisław Gądecki 14 sierpnia przewodniczył Mszy Świętej, którą poprzedziła procesja figury Matki Bożej Łaskawej wzdłuż murów Starego Miasta. Rozważania różańcowe poprowadził Jan Budziaszek, Po homilii abp Gądecki poświęcił buławę hetmańską wykonaną w gdańskiej pracowni Mariusza Drapikowskiego, a ufundowaną przez czcicieli Maryi w wizerunku Łaskawej Patronki Warszawy. Dar jest wyrazem wdzięczności Maryi za Jej wierność, wyrażoną m.in. w zwycięstwie nad bolszewikami w 1920 r. Abp Gądecki odczytał przed wizerunkiem Akt zawierzenia. Z koncertem wystąpili Jan Budziaszek, Hubert Kowalski i Leopold Twardowski.

Z kolei 16 sierpnia przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie została odsłonięta i poświęcona figura Matki Bożej Łaskawej – dar za opiekę Opatrzności Bożej podczas bitwy warszawskiej. Eucharystię pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego koncelebrowali biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej Henryk Ciereszko oraz biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk. W uroczystościach wzięli udział szef MON Mariusz Błaszczak, wiceminister kultury Jarosław Sellin i prezes IPN Jarosław Szarek.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter