16 lipca
czwartek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jesteśmy

Ocena: 0
474

Połączyliśmy siły, by dać szersze możliwości akcji. - mówi Elżbieta Sroczyńska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie, w romowie z Amelią Siuda-Koszelą

fot. arch. Elżbiety Sroczyńskiej

Do życia została powołana Konińska Grupa Wsparcia Psychicznego „Jesteśmy”. To bezpłatna pomoc psychologiczna i terapeutyczna kierowana właściwie do wszystkich potrzebujących: seniorów, osób samotnych, chorych, uzależnionych, ale też rodziców, dzieci i nauczycieli czy personelu medycznego, służb mundurowych i ich rodzin. W jaki sposób zrodziła się ta inicjatywa?

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie odpowiedziało na propozycje specjalistów z innych instytucji czy prywatnych gabinetów. Jesteśmy instytucją samorządową, dlatego właśnie pojedynczy specjaliści psychologowie odnaleźli nas i porozumieliśmy się, tworząc szerszą ofertę pomocową dla różnych osób potrzebujących wsparcia. Do współpracy z PCPR w Koninie przystąpiły organizacje pozarządowe Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Przystań i Konin Dzieciom. W sumie zebraliśmy około 16 specjalistów: terapeutów, psychologów, psychoterapeutów, specjalistów pracy z rodziną, z różnych dziedzin: opiekuńczo-wychowawczej, uzależnień, przemocowej. Pod telefonem podanym na plakatach czeka dyspozycyjny całą dobę koordynator, który po krótkiej rozmowie przekierowuje osobę do konkretnego specjalisty. Chcieliśmy, by pomoc była sprawna organizacyjnie. Połączyliśmy siły, by dać szersze możliwości akcji. Stworzyliśmy i rozdystrybuowaliśmy plakaty do wszystkich gmin powiatu konińskiego, a np. Koniński Dom Kultury oddał swoje miejsca reklamowe w przestrzeni miejskiej.

 

To odpowiedź na zaobserwowane zaostrzenie problemów w związku z pandemią?

Każdy ze specjalistów i z wymienionych instytucji, organizacji wspiera osoby w kryzysie, pracując z nimi na co dzień. W tym trudnym okresie pojawiło się dużo problemów z codziennym życiem, utratą pracy, powrotami zza granicy, dziećmi, szkołą, kwestiami wychowawczymi, a także lękiem przed koronawirusem czy też przymusową kwarantanną. Wygasła świadomość, że Ośrodki Pomocy Społecznej czy Poradnictwa Rodzinnego i Interwencji Kryzysowej to były miejsca, gdzie nieprzerwanie trwała praca przy różnego rodzaju trudnościach w rodzinie. W sytuacji, kiedy sprawy te zamknęły się do czterech ścian, kiedy ośrodki pomocy rodzinie pracują w sposób oszczędny, jak najmniej kontaktują się bezpośrednio z rodziną, a asystenci rodzin nie mają codziennego wglądu w sytuację domową, problemy – jak łatwo sobie wyobrazić – nie zniknęły. Niekiedy się zaostrzyły.

 

Jakie to problemy?

Między innymi sytuacje, kiedy uzależnieni członkowie rodzin powrócili z pracy za granicą. Takie osoby mają dostęp do produktów alkoholowych, a jednocześnie przebywają z rodziną całą dobę. Nie chcemy robić wokół tych kłopotów szumu, ale musimy mieć świadomość, że takie sytuacje się zdarzają. Dlatego właśnie wyszliśmy z szeroką ofertą współdziałania do innych instytucji, ale i samych zainteresowanych.

 

W jaki sposób docieracie do zagrożonych trudnościami rodzin? Jak mieszkańcy mogą wesprzeć ten projekt?

Mając przestrzeń do pracy, mamy też możliwość docierania do nich przez Ośrodek Pomocy, asystenta, zgłoszenia czy wykaz osób doznających przemocy w procedurze Niebieskich Kart. Ale teraz nie mamy tych możliwości, nie wyjeżdżamy, nie pracują również zespoły interdyscyplinarne, do których trafiają sprawy związane z przemocą domową. Dlatego podajemy numer telefonu i apelujemy: gdyby ktoś wiedział o trudnej sytuacji, która rozgrywa się na jego oczach lub w najbliższej przestrzeni, jest możliwość zaalarmowania. Ale, co warto podkreślić, wszystkie inne numery telefonów do różnych instytucji są również czynne. Jesteśmy do dyspozycji każdego dnia pracy.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

Czwartek, XV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Weźcie moje jarzmo na siebie i czcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 26,7-9.12.16-19; Ps 102,13-21; Mt 11,28-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter