17 stycznia
poniedziałek
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jemen: największy kryzys humanitarny na świecie, ludziom zagraża śmierć głodowa!

Ocena: 5
586

„Jest to największy w tym wieku kryzys humanitarny na świecie. Ponad 20 mln ludzi potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej, a 16 mln dotkliwie brakuje żywności, co oznacza prawie całą populację tego kraju, który bez pomocy z zewnątrz nie przeżyje" - apeluje Simone Garroni, dyrektor pozarządowej organizacji mającej na celu walkę z głodem na świecie. Instytucje pomocowe biją na alarm w sprawie wciąż zaostrzającego się kryzysu humanitarnego w Jemenie. 80 proc. społeczeństwa żyje w tym kraju poniżej progu ubóstwa. Nie działa system opieki medycznej.

Fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB

W ciągu ostatnich siedmiu lat wojna w Jemenie kosztowała życie 250 tys. osób. Szacuje się, że połowa tych zgonów została spowodowana brakiem żywności i dostępu do najbardziej podstawowych lekarstw.

Wspólnota międzynarodowa robi zbyt mało, by zaradzić tej tragedii. Śmierć głodowa zagraża 400 tys. jemeńskim dzieciom

– mówi Radiu Watykańskiemu Simone Garroni, dyrektor generalny Action Internationale Contre la Faim, pozarządowej organizacji międzynarodowej mającej na celu walkę z głodem na świecie.

Jest to największy w tym wieku kryzys humanitarny na świecie. Ponad 20 mln ludzi potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej, a 16 mln dotkliwie brakuje żywności, co oznacza prawie całą populację tego kraju, który bez pomocy z zewnątrz nie przeżyje. Na coś takiego nie można się godzić. Niesienie wsparcia jest bardzo trudne. Dostarczamy pomoc żywnościową i medyczną, ale trzeba pamiętać, że ponad połowa przychodni i szpitali jest zniszczonych. Zniszczone są też studnie i inne ujęcia wody, stąd dostarczana jest ona w cysternach. Potrzebne są działania, które zagwarantują przestrzeganie międzynarodowego prawa humanitarnego, inaczej wolontariusze nie są w stanie nieść pomocy. Bez międzynarodowych działań dyplomatycznych nie uda się rozwiązać tej sytuacji.

– apeluje Garroni.

Przeczytaj także: Dla Jemenu

Fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 stycznia

Poniedziałek, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Antoniego, opata
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 2,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter