29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jedenasta rocznica katastrofy smoleńskiej

Ocena: 0
618

W sobotę w całej Polsce odbędą się uroczystości związane z 11. rocznicą katastrofy smoleńskiej. Z uwagi na sytuację epidemiczną większość uroczystości będzie miała charakter kameralny. Jedenaście lat temu, 10 kwietnia 2010 o godz. 8.41 prezydencki samolot lecący na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem; zginął prezydent Lech Kaczyński, jego żona i 94 osoby, w tym wielu wysokich urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

Fot. PAP/Paweł Supernak

Pierwszym punktem państwowych uroczystości - o godz. 8.00 - będzie Msza święta w kościele seminaryjnym, po której delegacje złożą wieńce pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

W uroczystościach wezmą udział: wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, a także przedstawiciele rządu, Sejmu oraz politycy PiS.

Następnie przedstawiciele PiS odwiedzą i złożą kwiaty na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej.

Uroczystości zakończą się o godzinie 19.00 Mszą świętą w Archikatedrze Warszawskiej w intencji ofiar katastrofy.

Uroczystości rocznicowe zaplanowano też w Sejmie. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i wicemarszałkowie izby uhonorują pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej, składając o godz. 7.30 kwiaty pod sejmowymi tablicami upamiętniającymi: posłów i senatorów, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r., prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego.

Hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej oddadzą także marszałek Senatu Tomasz Grodzki wraz z wicemarszałkami izby. O godz. 8.30 Grodzki złoży wieniec przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. O godz. 9.15 marszałek Senatu i wicemarszałek izby Michał Kamiński złożą kwiaty przed znajdującymi się w Sejmie tablicami. Z kolei o godz. 9.15 wicemarszałek Senatu Marek Pęk weźmie udział w uroczystościach na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Delegacja klubu Koalicji Obywatelskiej złoży kwiaty i odda hołd ofiarom katastrofy o godz. 8.35 na warszawskich Powązkach, a o godz. 9:20 pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy w Sejmie.

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że delegacja jego ugrupowania będzie brała udział w uroczystościach upamiętniających 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej i indywidualnie złoży kwiaty na grobach polityków lewicy, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku, czyli byłego szefa MON, b. wicemarszałka Sejmu Jerzego Szmajdzińskiego, na cmentarzu na warszawskim Wilanowie, Jolanty Szymanek-Deresz, szefowej Kancelarii Prezydenta za czasów Aleksandra Kwaśniewskiego, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach i byłej wicepremier, b. szefowej resortu polityki społecznej Izabeli Jarugi-Nowackiej na Cmentarzu Powązkowskim.

Z kolei politycy PSL: wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski i Władysław Teofil Bartoszewski w sobotę o godz. 10.45 złożą kwiaty przed tablicą upamiętniającą śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego na dziedzińcu Ratusza przy Placu Bankowym w Warszawie i oddadzą hołd zmarłym w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

W Lublinie o godz. 18.00 w kościele pw. Chrystusa Króla zostanie odprawiona masz święta za duszę śp. Edwarda Wojtasa, który zmarł tragicznie 10 kwietnia 2010 r. Wcześniej o godz. 8.30 na cmentarzu przy ul. Lipowej w imieniu koleżanek i kolegów z PSL zostanie złożony wieniec i zapalone znicze na grobie Wojtasa.

Podobne uroczystości będą miały miejsce w Mielcu i Krakowie.

Również władze stołecznego ratusza upamiętnią ofiary katastrofy smoleńskiej, składając o godz. 8.41 wieniec pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem na warszawskich Powązkach.

W imieniu zarządu miasta Straż Miejska złoży kwiaty m.in. pod tablicami ofiar katastrofy smoleńskiej przy Krakowskim Przedmieściu oraz przy katedrze polowej Wojska Polskiego, a także przy grobie honorowego obywatela Warszawy – Czesława Cywińskiego na Powązkach Wojskowych, przy grobie honorowego obywatela Warszawy – Ryszarda Kaczorowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie oraz przy grobie Pawła Wypycha na cmentarzu Bródnowskim.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

W związku z pandemią koronawirusa do 18 kwietnia zostały przedłużone obostrzenia epidemiczne. Zgodnie z nimi w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit - jedna osoba na 20 mkw., przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m pomiędzy osobami. Ponadto w świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa.

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter