29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jaka młodzież?

Ocena: 3.6
1474

– Konsekwencją tego braku zainteresowania jest trudność w określeniu swoich poglądów na osi lewica-centrum-prawica – mówi śledząca to zagadnienie Barbara Badora z CBOS. – Najczęściej deklarowana jest orientacja prawicowa, częściej wśród chłopców. Spada odsetek dziewcząt identyfikujących się z centrum, a wzrasta – z lewicą i prawicą. Teraz też najwięcej jest dziewcząt prawicujących.

Młodzi mają problem z odnalezieniem ugrupowania politycznego, z którym mogliby się identyfikować – potrafi to zrobić jedna piąta respondentów. Najbliższy uczniom jest PiS (5 proc. badanych), Wolność Korwin i Kukiz (po 4 proc. ), potem Nowoczesna i PO (po 3 proc.). „Nie ma takiej partii” – odpowiedziało 49 proc. badanych, 29 proc. odparło „nie wiem”. – Przy czym popularność PiS wśród uczniów od 2003 r. nie wynika ze wzrostu popularności samej partii, ale ze spadku popularności PO – komentuje Barbara Badora.

Choć młodzi polityką się nie interesują, to potrafią zdecydowanie powiedzieć, że funkcjonowanie demokracji w naszym kraju szwankuje. Procent niezadowolonych w tym zakresie kilkakrotnie przekracza odsetek zadowolonych. To stała tendencja od 1998 r. i nie ma to nic wspólnego z Trybunałem Konstytucyjnym czy rządami PiS.

Młodzież najczęściej deklaruje sympatie prawicowe

– Dla młodych typowy jest krytycyzm – mówi Marcin Herman z CBOS, który przeprowadzał badania na ten temat. – Od roku 2013 jednak notujemy spadek ocen krytycznych, a wzrost pozytywnych i „ucieczkowych” („nie wiem”, „trudno powiedzieć”). Ostrzejszą ocenę demokracji (na plus lub na minus) mają ci uczniowie, którzy ponadprzeciętnie interesują się polityką. W roku 2013 zadowolonych było 5 proc. respondentów, w 2016 – już 11 proc. Więcej zadowolonych z funkcjonowania demokracji w Polsce jest wśród młodych zwolenników PiS. Podobną tendencję zauważamy także w populacji dorosłych.

Niewiele się za to zmienia w dążeniach życiowych młodzieży. Hierarchia wartości na czele stawia miłość i przyjaźń, udane życie rodzinne, ciekawą pracę zgodną z zainteresowaniami oraz karierę zawodową i zdobywanie majątku. Dla jednej czwartej życiowym priorytetem jest spokojne życie bez kłopotów i konfliktów.

– Choć to trend stabilny, to w perspektywie od lat 90. tracą na znaczeniu wartości rodzinne, posiadanie dzieci i wartości religijne – mówi Rafał Boguszewski z CBOS, który przepytał młodzież o ich plany życiowe. Na miłość, przyjaźń, życie rodzinne i ciekawą pracę częściej stawiają dziewczęta, chłopcy – na pozycję materialną, ciekawe życie towarzyskie i seksualne.

Także nie zmieniają się zbytnio plany na przyszłość: większość uczniów chce kontynuować naukę, ponad połowa z nich wybiera się na studia. Co ciekawe, w porównaniu z 2013 r. mniej z nich chce łączyć studia z pracą, a więcej chce się skupić na studiach. Spada też odsetek deklarujących wyjazd za granicę po skończonej nauce, za to wzrasta procent tych, którzy chcą założyć własną firmę.

Dziewczęta częściej chcą studiować kierunki społeczne, medyczne, humanistyczne i przyrodnicze, chłopcy – techniczne (budowlane, informatyczne, elektroniczne, inżynierskie), ścisłe i rolnicze. I żaden gender tego nie zmienia.

 

Do pracy!

Optymistycznie rysuje się podejście młodych do pierwszej pracy. O ile w badaniu sprzed trzech lat twierdzili oni, że liczą się znajomości i układy, o tyle w obecnym stawiają na inteligencję i zdolności, w tym znajomość języków obcych. – Wynika to z sytuacji na rynku pracy – uważa Marcin Herman. – Spadek bezrobocia powoduje, że młodzi bardziej wierzą w swoje kompetencje i w to, ze to oni stawiają tu warunki. W stosunku do badania sprzed trzech lat wzrosła liczba twierdzących, że nie będą mieli problemu z podjęciem pierwszej pracy.

Widzimy więc, że młodzi coraz częściej stawiają na wartości materialne niż tradycyjne, mają poczucie własnych kompetencji i z optymizmem wchodzą w dorosłe życie, w tym na rynek pracy, a swoją przyszłość wiążą z krajem.

Jeśli zaś chodzi o uzależnienia, ważna jest świadomość, że to problem społeczny, i także na tym poziomie potrzebna jest reakcja. – Na przestrzeni lat używanie narkotyków ustabilizowało się i spadło – mówi Piotr Jabłoński, dyrektor KBPN. – Zawdzięczamy to współpracy instytucji pozarządowych i samorządów udzielających wsparcia na działania profilaktyczne i lecznicze. Ale także wzrostowi wiedzy na temat narkotyków. Tym, co należy wzmocnić, jest profilaktyka.

Na zadane na początku pytanie: „Jaka jest dzisiejsza młodzież”, Mirosława Grabowska odpowiada: – Wciąż najważniejszą grupą odniesienia jest dla niej rodzina – odzwierciedla się to w celach życiowych. Ważna jest rola religii jako czynnika chroniącego przed narkotykami. Jednak religijność młodych spada. Nieznacznie spada ich uczestnictwo w lekcjach religii oraz nacisk rodziców na uczestniczenie w praktykach religijnych. Na przestrzeni 20 lat to jednak zmiany znaczące – mówi dyrektor CBOS. To ważny sygnał dla opiekunów i wychowawców, ale także duchownych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter