9 grudnia
sobota
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak wyleczyć Europę? Watykańska konferencja przed G20

Ocena: 0
753

W Watykanie rozpoczęło się spotkanie przywódców politycznych i religijnych oraz ekspertów, zorganizowane przed szczytem G20. Współorganizatorem konferencji Papieskiej Akademii Nauk Społecznych jest Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Spotkanie ma na celu wypracowanie skutecznych rozwiązań w walce z globalnymi kryzysami: zdrowotnym, ekologicznym i ekonomicznym.

fot. www.pixabay.com

Rekomendacje wypracowane podczas watykańskiej konferencji zostaną przekazane uczestnikom szczytu państw G20, który odbędzie się za trzy tygodnie w Rzymie. Jego gospodarzem będzie premier Włoch i członek Papieskiej Akademii, Mario Draghi. Jest to rzadka okazja, gdy inicjatywa wychodząca z Polski ma szansę wpłynąć na kształt kluczowych decyzji kształtujących europejską i globalną przyszłość w najbliższych dekadach.

Debata dotyczy obrony godności człowieka w czasie pandemii i kryzysów klimatycznych. Uczestnicy zastanawiają się także nad tym, czy bezpośrednia pomoc finansowa dla obywateli może uzdrowić Europę i zażegnać kryzys, w którym znajduje się Unia Europejska. Poszukują odpowiedzi na pytanie: jak sprawić, by ożywienie gospodarcze i zielona transformacja w Europie były sprawiedliwe? Wśród uczestników debaty znajduje się sekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka s. Alessandra Smerilli oraz szef watykańskiej dyplomacji abp Paul Gallagher. Celem spotkania jest wypracowanie rozwiązań, które nie skończą się na debacie, ale zaowocują efektywną interwencją. „Mamy nadzieję, że uczestnicy dyskusji wypracują plan działań, które należy podjąć w związku z wyzwaniami stojącymi przed Europą” – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

„Na przestrzeni kilku ostatnich lat temat ochrony środowiska stał się ważną kwestią społeczną, która porusza opinię publiczną. Działania proekologiczne wciąż jednak kojarzone są bardziej z określonym światopoglądem czy opcją polityczną. Tymczasem wypływają one z natury człowieka, z imperatywu, jakim jest budowanie odpowiedzialnej i zrównoważonej przyszłości – powiedział Michał Senk.

Od roku organizujemy debaty dotyczące ekologii, poprzez które chcemy nawiązywać do myśli bliskiej Janowi Pawłowi II, a w zasadzie do jego apelu, by być, wzrastać, a nie jedynie posiadać i używać. Mądre, racjonalne korzystanie z zasobów Ziemi, nie tylko w kontekście przyrody, ale również wspólnoty ludzkiej, dotyczy nas wszystkich, bez wyjątku. Interesuje nas, jakie wyzwania należy podjąć w związku z wyzwaniami stojącymi przed Europą. Tym wyzwaniem jest budowa i kształt europejskiego ładu ekologicznego

– wyjaśnił dyrektor Centrum Jana Pawła II w Warszawie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Sobota, I Tydzień adwentu
Pan jest naszym sędzią, Pan naszym prawodawcą.
+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 9, 35 – 10, 1. 5a. 6-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter