20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak chronić nasze dzieci?

Ocena: 5
1288

– Sformułowanie, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, też bywa uważane za mowę nienawiści! – mówi Janusz Wardak.

fot. archiwum prywatne

Z Januszem Wardakiem, moderatorem Akademii Familijnej i ojcem dziesięciorga dzieci, rozmawia Monika Odrobińska

„Ty geju!” – krzyczy jeden uczeń do drugiego. Jak Pan reaguje?

Zacznijmy od tego, że w takiej sytuacji możemy zareagować dobrze, jeśli sami mamy te sprawy dobrze poukładane w głowie. Zainteresowanie kulturą homoseksualizmu wśród młodzieży wynika z daleko posuniętej seksualizacji społeczeństwa. W wieku przedszkolnym dzieci fascynują się sferą wydalniczą, potem przychodzi czas na zainteresowanie seksualnością. Gdy się okaże, że nie ma już tabu w jej standardowej odsłonie, zaczyna się fascynacja orientacjami seksualnymi. Ucznia wyzywającego od gejów zapytałbym: „Czy wiesz, o czym mówisz?”. W tym obszarze nie powinniśmy przekazywać dzieciom więcej informacji, niż są one w stanie w danym momencie przyjąć. Na tym etapie jako nauczyciel wyjaśniłbym, że słowo, którym uczeń przezywa, może być przez kogoś odbierane jako obraźliwe.

A jak w tej sytuacji mają zareagować rodzice wyzywanego dziesięciolatka?

Jeśli sytuacja dotyka naszego dziecka, to czas na dłuższą rozmowę. Omawianie tematów związanych z seksualnością – czy chodzi o inicjację seksualną, antykoncepcję, czy orientację seksualną – zaczynałbym od tego, co jest normą w naszym rodzinnym systemie wartości. Takiemu dziesięciolatkowi powiedziałbym, że mama i tata kiedyś się w sobie zakochali, potem się pobrali i dzięki temu on jest na świecie, ale są osoby, które funkcjonują inaczej. Jeśli pan chce mieszkać z panem, ma do tego prawo, ale jeśli chcą być uważani za rodzinę, byłoby to niezgodne z polskim prawem.

W określaniu orientacji seksualnych innych niż hetero zamiast stwierdzeń typu „dziwny” używałbym słowa „inny”. Podkreślam to, bo z młodzieżą czekają nas rozmowy nie tylko o odmienności seksualnej. Wśród wyzwisk zdarzają się też antysemickie czy rasistowskie. Trzeba uczyć szacunku dla każdego człowieka. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 12 (701), 24 marca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 7 kwietnia 2019 r.

 

Janusz Wardak (ur. 1968) – mąż i ojciec dziesięciorga dzieci, jeden z założycieli i moderator Akademii Familijnej, stały gość programu „Wychowywać, ale jak?” w Radiu Warszawa. Z wykształcenia lingwista.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -