19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Izrael: Minister broni decyzji o wykrywaczach metalu na Wzgórzu Świątynnym

Ocena: 0
390

Minister bezpieczeństwa publicznego Izraela Gilad Erdan powiedział że bramki z wykrywaczami metalu zainstalowane przy wejściach na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa. Przeciwko bramkom protestują muzułmanie.

fot.Foter.com

Minister bezpieczeństwa publicznego Izraela Gilad Erdan powiedział w czwartek, że bramki z wykrywaczami metalu zainstalowane przy wejściach na Gilad Erdan są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa. Przeciwko bramkom protestują muzułmanie.

"Izraelska policja potrzebuje tych wykrywaczy metali, tak by kontrole bezpieczeństwa były adekwatne do wyzwań w tym zakresie" – powiedział minister na antenie radia wojskowego.

Dodał, że decyzję w tej sprawie podejmie premier Benjamin Netanjahu jeszcze w czwartek po konsultacjach, jakie przeprowadzi po powrocie z wizyty roboczej w Europie. Agencja AP informuje, że izraelskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo są podzielone w sprawie wykrywaczy metali przy wejściach na Wzgórze Świątynne z uwagi na emocje, jakie to budzi. Associated Press pisze o dużej międzynarodowej presji na Netanjahu, by Izrael wycofał się z nowych zaostrzonych środków bezpieczeństwa.

Jednocześnie Erdan odrzucił oskarżenia strony arabskiej, że wprowadzone procedury bezpieczeństwa są próbą rozszerzenia kontroli Izraela nad Wzgórzem Świątynnym.

Wielki mufti Jerozolimy Muhammad Ahmed Husajn wezwał w środę wszystkich palestyńskich muzułmanów do zebrania się w piątek przed bramkami do meczetu Al-Aksa. Duchowni islamscy zaapelowali, by wierni modlili się w uliczkach przed bramkami i nie przechodzili zarządzonych przez Izrael procedur bezpieczeństwa.

Agencja AP pisze, że w oczekiwaniu na ten świąteczny dzień muzułmanów rośnie napięcie. W proteście przeciwko polityce Izraela wszystkie jerozolimskie meczety mają być wówczas zamknięte. Wielki mufti skrytykował nowe izraelskie środki bezpieczeństwa, określając je jako zmianę obecnego statusu Wzgórza Świątynnego.

Premier Netanjahu zastrzegł 14 lipca, że status quo miejsca "zostanie zachowane". Następnie podczas wizyty na Węgrzech zapowiedział, że nie zamierza zmienić decyzji dotyczącej zainstalowania wykrywaczy metalu. "Nie ma żadnej zmiany w kwestii wykrywaczy metalu. Fakty i prawda są takie – wykrywacze metalu nie zmieniają obecnego statusu Wzgórza Świątynnego. One są po to, by zapobiec kolejnemu atakowi z bronią" – oznajmił Netanjahu.

Szef rządu zapowiedział, że Jordania, która administruje Wzgórzem Świątynnym, "zamierza zakończyć sprawę najciszej jak się da", dodając że "oczekujemy, że wszyscy będą pomagać w przywróceniu spokoju". Jak podała jordańska państwowa agencja Petra, minister spraw zagranicznych Jordanii Ajman as-Safadi oświadczył, iż kluczem do uspokojenia sytuacji jest szanowanie przez Izrael "historycznego i prawnego statusu" Wzgórza Świątynnego.

Izraelskie siły bezpieczeństwa zabiły 14 lipca trzech napastników, którzy po wcześniejszym śmiertelnym postrzeleniu dwóch policjantów uciekli do jednego z meczetów. Według służb bezpieczeństwa Izraela byli to arabscy obywatele państwa żydowskiego. Po ataku izraelskie władze wprowadziły nowe środki bezpieczeństwa w dostępie do esplanady meczetów na Wzgórzu Świątynnym.

Od weekendu przeciwko nowym środkom trwały protesty Arabów; w starciach w Jerozolimie rannych zostało ponad 50 Palestyńczyków oraz dwóch izraelskich policjantów. Część Starego Miasta w Jerozolimie została zamknięta dla turystów ze względów bezpieczeństwa.

Miejsce nazywane przez żydów Wzgórzem Świątynnym, gdzie stała Świątynia Jerozolimska, dla muzułmanów jest trzecim najświętszym miejscem, po Mekce i Medynie; stamtąd prorok Mahomet miał wznieść się do nieba. Stoi tam muzułmańskie sanktuarium Kopuła na Skale oraz meczet Al-Aksa. Terenem administruje Jordania, ale Izrael pełni kontrolę nad dostępem. Zgodnie ze statusem tego miejsca, obowiązującym odkąd w 1967 roku Izrael zajął Jerozolimę Wschodnią, żydzi mają prawo je odwiedzać, ale nie wolno im się tam modlić.

Liczące ok. 15 hektarów Wzgórze Świątynne góruje nad Ścianą Płaczu, dawnym murem oporowym od strony zachodniej, który jest jedyną pozostałością po zburzonej przez Rzymian Świątyni Jerozolimskiej. Dla żydów z całego świata jest to najświętsze miejsce, gdzie mogą się modlić.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter