14 lipca
wtorek
Ulryka, Bonawentury, Kamila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Irańska noblistka zaapelowała do świata o wsparcie protestów w Iranie

Ocena: 0
229

Szirin Ebadi, irańska laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2003 r., zaapelowała do świata o wsparcie protestów w Iranie. – Ludzie wciąż są na ulicach, a jeśli wracają do domu, to złość, która nimi powodowała, nie minęła – powiedziała w czwartek agencji Reutera.

fot. PAP/EPA/TILL RIMMELE

Ludzie są wściekli. – To uczucie nie zaniknie – oceniła Szirin Ebadi. – Protesty powrócą z nową siłą za kilka miesięcy, a może lat – zapewniła.

Jak podkreśliła, "w stu procentach" popiera bunt przeciwko obciążeniom ekonomicznym, jakie spadają głównie na młodych i robotników w Iranie. Jej zdaniem, Irańczycy powinni "nadal wychodzić na ulice. Przestać płacić za prąd, gaz i wodę; zaprzestać płacenia podatków, a także – wycofać z banków wszystkie oszczędności".

Odnosząc się do słów dowódcy Gwardii Rewolucyjnej generała Mohammada Alego Dżafariego, który zapewnił w środę, że może już ogłosić "koniec buntu", Ebadi powiedziała, że to "tylko subiektywna opinia generała", bo protesty są kontynuowane.

– Apeluję do mych dzieci w siłach policyjnych i w oddziałach Gwardii Rewolucyjnej: Opuście lufy pistoletów i karabinów! Nie strzelajcie do swych braci i sióstr. Gdy sytuacja w kraju się poprawi, wy również na tym skorzystacie – powiedziała Ebadi w wypowiedzi dla agencji Reutera.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie Gwardii Rewolucyjnej, jej szef zaznaczył, że "podczas rebelii w każdym miejscu było maksymalnie do 1,5 tys. osób, a liczba sprawców kłopotów nie przekroczyła 15 tys. w całym kraju". O wzbudzanie niepokojów oskarżył on agentów kontrrewolucji, zwolenników monarchii i obce siły, które chcą zamieszek, anarchii, niepewności oraz intryg w Iranie". Ci "wrogowie" próbowali stanowić zagrożenie dla kultury i bezpieczeństwa Iranu. – Zostali oni zatrzymani i zostaną podjęte przeciwko nim stanowcze działania – podkreślił Dżafari.

Dżafari poinformował również, że wysłał siły do ostanów (prowincji) Isfahan, Lorestan i Hamadan, by poradziły sobie z "nowym buntem". To w tych regionach zginęła większość ofiar protestów. Agencja Reutera przypomina, że Gwardia Rewolucyjna znacznie przyczyniła się do zdławienia powstania z 2009 roku, gdy zabiła dziesiątki demonstrantów.

O stłumieniu protestów społecznych w Iranie poinformował również głównodowodzący irańskiej armii Abdulrahim Musawi. Zajmowała się tym policja i Gwardia Rewolucyjna – jak zaznaczył, ale "siły zbrojne w każdej chwili mogą wkroczyć do akcji – dodał.

Protesty przeciwko bezrobociu, korupcji i podwyżkom cen podstawowych produktów spożywczych rozpoczęły się w Iranie 28 grudnia; z czasem demonstracje nabrały charakteru antyrządowego. Wielu uczestników protestów kwestionuje też słuszność irańskiej polityki zagranicznej na Bliskim Wschodzie w związku z interwencjami w Syrii i Iraku, podjętymi w ramach walki o wpływy z Arabią Saudyjską. Irańczyków rozgniewało ponadto finansowe wsparcie dla Palestyńczyków i libańskiego Hezbollahu; woleliby, aby ich rząd zamiast tego skupiał się na problemach gospodarczych.

Dotychczasowy bilans ofiar styczniowych demonstracji wynosi 21 zabitych.

70-letnia Szirin Ebadi była pierwszą kobietą w historii Iranu, która stała się sędzią. W związku z tym, że zabroniono jej wykonywania tego zawodu, zaczęła pracować jako adwokat; broniła działaczy opozycji. Ta nieoficjalna rzeczniczka praw kobiet w Iranie przebywa obecnie na emigracji. W 2003 r. przyznano jej Pokojową Nagrodę Nobla. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kamila de Lellis, prezbitera albo wspomnienie św. Henryka
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych, lecz słuchajcie głosu Pańskiego.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 7,1-9; Ps 48,2-8; Mt 11,20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter