29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

IPN zidentyfikował kolejne ofiary komunizmu

Ocena: 3.55
2223

Ks. Władysław Gurgacz, kapelan oddziału "Żandarmeria" Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców oraz żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych dowodzeni przez kpt. Henryka Flamego "Bartka" znaleźli się wśród ogłoszonych przez IPN 16 zidentyfikowanych ofiar komunizmu.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Dziś w Pałacu Prezydenckim w Warszawie IPN ujawnił imiona, nazwiska i biogramy 16 osób, które zginęły w wyniku działań komunistycznego aparatu terroru. Ich szczątki specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN wydobyli w ostatnich latach w różnych miejscach w Polsce z bezimiennych mogił. Identyfikacji DNA dokonały z kolei zewnętrzne instytucje działające na zlecenie Instytutu. Krewni ofiar otrzymali noty identyfikacyjne - dokumenty potwierdzające tożsamość ich bliskich.

"Prowadzone intensywne prace poszukiwawczo-ekshumacyjne doprowadziły do odnalezienia i zidentyfikowania kolejnych szczątków naszych najbliższych. Dzisiaj, odbierając noty identyfikacyjne, nasi najbliżsi otrzymali swoją należną tożsamość. Walcząc z totalitaryzmem komunistycznym w latach 1944-56, oddali swe życie za w pełni wolną, demokratyczną i bez obcych wpływów Polskę" - powiedział w imieniu krewnych ofiar Stanisław Kawecki - siostrzeniec Stanisława Szajny "Orła" – partyzanta oddziału "Żandarmeria" Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, który ochraniał kapelana oddziału ks. Władysława Gurgacza.

"Ich niezłomna wola walki dopiero teraz przynosi właściwy skutek. Teraz nasi najbliżsi zostaną pochowani z należnym im hołdem i szacunkiem, już nie jako osoby nieznane, ale jako bohaterowie" - dodał Kawecki.

IPN podał, że wśród zidentyfikowanych znalazł się ks. Władysław Gurgacz, ps. Sem, kapelan oddziału "Żandarmeria" Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, który został skazany na śmierć 14 sierpnia 1949 r. Wyrok wykonano miesiąc później na dziedzińcu więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie. Szczątki kapłana zostały odnalezione jesienią 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazło również szczątki siedmiu żołnierzy Zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych dowodzonych przez kpt. Henryka Flamego, ps. Bartek, którzy w 1946 roku zostali podstępnie uwięzieni i zamordowani w ramach operacji UB/NKWD o kryptonimie "Lawina". Ich szczątki IPN ekshumował w miejscu byłego poniemieckiego lotniska polowego pod Starym Grodkowem. Żołnierze NSZ zostali wywiezieni w to miejsce we wrześniu 1946 r.

Imiona, nazwiska oraz biogramy wszystkich 16 ujawnionych przez IPN ofiar znajdują się na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Prezes IPN Jarosław Szarek zwrócił uwagę, że wszystkie ujawnione dziś osoby zginęły nie w trakcie, ale po drugiej wojnie światowej. "To ich dotknęło "wyzwolenie", które wkraczało tutaj od 1944 roku. Zostali "wyzwoleni" od wolności, prawdy, niepodległości i życia. Tak jak blisko 50 tysięcy naszych rodaków - ofiar władzy komunistycznej w pierwszym dziesięcioleciu Polski komunistycznej" - powiedział prof. Szarek. "Dzisiaj, we współczesnym świecie, wielu chce nas nadal "wyzwalać" od Boga, od pamięci, a niektórzy nawet chcą nas "wyzwalać" od Bożego Narodzenia, od rodziny" - dodał prezes IPN.

Poprzednia uroczystość odbyła się 17 czerwca 2019 r. Przedstawiono wówczas imiona, nazwiska i sylwetki 24 osób zidentyfikowanych osób.

Instytut Pamięci Narodowej od wielu lat podejmuje działania poszukiwawczo-ekshumacyjne szczątków ofiar totalitaryzmów na terenie całego kraju, a także poza jego granicami. Do tej pory przeprowadzono prace w wielu lokalizacjach w Polsce, a także m.in. na Litwie, w Niemczech, a od niedawna Ukrainie. IPN ma na celu odnalezienie i identyfikację szczątków Polaków, którzy zginęli w wyniku działań systemów totalitarnych i zbrodni dokonywanych na polskiej ludności.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter