29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Instytut Dialogu Międzykulturowego bardziej dostępny dla niepełnosprawnych

Ocena: 0
1046

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie został uhonorowany certyfikatami dostępności, które przyznawane są ośrodkom dostosowującym swoje obiekty i ofertę do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchu, wzroku i słuchu. Uroczystość wręczenia świadectw odbyła się w poniedziałek w Krakowskim Teatrze Scena STU.

fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Wydarzenie było zwieńczeniem pierwszego roku realizacji projektu „Małopolska. Kultura wrażliwa”, którego głównym celem jest dostosowanie oferty i przestrzeni instytucji kultury do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Projekt jest finansowany z budżetu województwa małopolskiego – koordynuje go Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, a bezpośrednim realizatorem jest Małopolski Instytut Kultury w Krakowie.

Świadectwa dostępności przyznano w trzech kategoriach: dostępności dla osób z niepełnosprawnością słuchu, niepełnosprawnością wzroku i niepełnosprawnością ruchową, zgodnie z Wytycznymi Dostępności 2017.

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II otrzymał wyróżnienie we wszystkich trzech kategoriach. Doceniono jego ofertę edukacyjną, kulturalną i naukową, organizowaną przy współpracy z osobami niepełnosprawnymi. Istotne było także przystosowanie jego budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu – szerokie funkcjonalne pomieszczenia, podjazdy dla wózków i dostosowane toalety.

– Posiadamy też ofertę edukacyjną dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Realizujemy między innymi multimedialny projekt ‘Małopolska – tu wszystko się zaczęło’ oraz dysponujemy mobilną biblioteką, w której nieodpłatnie można wypożyczyć książki i filmy z dowozem we wskazane miejsce – wymienia dr Barbara Munk z Instytutu.

Jak dodaje, ośrodek już przed rozpoczęciem projektu podejmował działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami. – Szczególnie cenimy sobie współpracę z młodym pokoleniem. Uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 w Krakowie pod opieką pedagogów od lat z powodzeniem biorą udział w naszych projektach edukacyjnych – opisuje.

– Rozumienie potrzeb osób z niepełnosprawnościami jest dla nas niezwykle ważne. Z naszych doświadczeń wynika, że są to ludzie niezwykle wrażliwi i bardzo zainteresowani tym, co może przyczynić się do ich osobistego rozwoju. Kultura jest przecież dla wszystkich. Dlatego chcemy dać im jak najszerszą możliwość udziału w organizowanych przez nas wydarzeniach i cieszymy się, że nasze wysiłki zostały docenione – podkreśla Munk.

Aby otrzymać świadectwo dostępności, małopolskie instytucje kultury musiały pozytywnie przejść ocenę ekspertów, wśród których znaleźli się przedstawiciele instytucji kultury, nauki oraz organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Ich pracownicy uczestniczyli w szkoleniach dotyczących zasad savoir-vivre oraz profesjonalnej obsługi odwiedzających z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Przeszkolono w sumie prawie 500 osób. W instytucjach utworzono także funkcję menedżera dostępności, który zajmuje się tematyką dostępności i dostosowywania instytucji do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie jest samorządową instytucją kultury, którą tworzą Województwo Małopolskie, Gmina Miejska Kraków oraz Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Od 1 stycznia 2009 r. celem działania Instytutu jest zachowanie i promowanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie Jan Paweł II oraz dialog między religiami i kulturami.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter