28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Informacje z kraju

Ocena: 1.8
394

O tym, co w kraju, informuje Państwa red. Monika Odrobińska.

Fot. Pixabay - CC0

Duszpasterz parlamentarzystów. 43-letni ks. dr Andrzej Sikorski został mianowany Krajowym Duszpasterzem Parlamentarzystów. Jest on też kapelanem kaplicy sejmowej, członkiem Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, kapituły Business Centre Club w ramach konkursu „Firma dobrze widziana”. 

Szlakiem paulinów. Klasztory w Leśnej Podlaskiej i we Włodawie włączono w Szlak Dziedzictwa Kulturowego Zakonu Paulinów w ramach rozwoju strategii turystycznej i duchowej „szlaku paulińskiego”. 

Co z odznaczeniem? „Niedostateczne uzasadnienie nadania odznaczenia oraz publiczny charakter uroczystości mogły być odebrane jako ocena całokształtu życia biskupa, a przez to pogłębić cierpienie osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym, wprowadzić zamieszanie wśród wiernych i opinii publicznej. Nie było to naszym zamiarem. Przepraszamy, że tak się stało”, napisał w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Ordynariatu Polowego jego rzecznik, ks. płk SG Zbigniew Kępa w związku z artykułem w dzienniku „Rzeczpospolita” opisującym uhonorowanie objętego karami Stolicy Apostolskiej emerytowanego biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefana Regmunta.

W opolskiej łaźni. W istniejącej od siedmiu lat łaźni Caritas w Opolu w czasie blisko 950 dyżurów odbyło się około 17 tysięcy kąpieli, z których skorzystało łącznie 239 osób (średnio 61 w tygodniu); wydano ponad 15 tys. kompletów bielizny i 16 tys. sztuk odzieży i obuwia oraz 2,5 t zestawów żywnościowych na wynos. 

Noclegownia czeka. Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn z Płocka, prowadzona przez Caritas Diecezji Płockiej, dysponuje 20 wolnymi miejscami (na 40). To jedyna tego typu noclegownia w mieście. Zagrożenie dla zdrowia lub życia bezdomnego można zgłosić Straży Miejskiej (tel. 986) lub Policji (997).

By wydali owoc. Stowarzyszenie Abraham i Sara wspólnie z Duszpasterstwem Rodzin archidiecezji krakowskiej zaprasza wszystkie parafie i wspólnoty do zaangażowania sie? w III Dzień? Modlitw o Dar Potomstwa „Niech Pan sprawi, że wydacie owoc” 17 grudnia. Centralne wydarzenie zaplanowano w sanktuarium s?w. Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach.

Mamy bez przywilejów. „Rząd nie może zmuszać matek do rezygnacji z opieki nad dzieckiem” – zauważają eksperci Instytutu Ordo Iuris., komentując umowę koalicyjną, zapowiadającą sieć żłobków i wsparcie tylko dla matek, które wybiorą powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. UE chce, by rodzice oddawali do żłobków przynajmniej 45 proc. dzieci do lat 3. Ordo Iuris podkreśla, że państwo wspierające wyłącznie opiekę żłobkową, nie dając rodzicom wolności wyboru opłacalnej alternatywy, jest szkodliwe zarówno dla demografii, jak i dla wychowania.

Prąd w TK. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wystąpił do TK o stwierdzenie niezgodności z konstytucją unijnych przepisów wprowadzających system handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, by Polacy płacili za prąd połowę mniej. 

Stabilny deficyt. Jak donosi Ministerstwo Finansów, od stycznia do października dochody państwa, wynoszące 475 mld zł, były wyższe względem ubiegłego roku o prawie 12 proc. Deficyt pozostaje na poziomie mniej niż 40 proc. planowanego deficytu na ten rok. Stabilna sytuacja na rynku pracy przekłada się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który nie potrzebuje dopłat z budżetu państwa – można spodziewać się oszczędności na tym polu. Odnotowano też niższe o 2 mld zł wydatkowanie pieniędzy z UE i niższy od planowanego nasz wkład w jej budżet. 

Podwójnie oszukani. CBŚP i Prokuratura Regionalna w Warszawie rozbiły gang oszustów, którzy podszywali się pod kancelarie prawne i obiecywali pomoc poszkodowanym w wyniku oszustw. Setki osób, które korzystały z ich usług, zostało ponownie oszukanych na łączną kwotę ponad 9 mln zł. Służby zatrzymały 14 podejrzanych.

Sierżant Burek. Żołnierze w uznaniu roli psów w operacjach bojowych wystąpili z propozycją nadawania im stopni wojskowych – od szeregowego do sierżanta. Sztab Generalny WP zamierza pozytywnie odpowiedzieć i wprowadzić stosowne regulacje.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter