27 maja
środa
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Indyjska fala nad Wisłą

Ocena: 0
2152

W Warszawie to częsty widok: młody mężczyzna jedzie rowerem, na plecach dźwiga spore pudło. Ma smagłą skórę i kruczoczarne włosy. To Hindus.

Gurudwara w Raszynie; fot. Scena z filmu autorstwa Bhakti Bhatt

W powszechnym przekonaniu, właśnie Hindusi opanowali dostawy dań obiadowych, które można zamówić przez specjalną aplikację w komputerze lub komórce. I nawet jeśli przedstawiciele firmy Uber dowodzą, że w rzeczywistości tylko 12 proc. rozwożących jedzenie to cudzoziemcy, a nie wszyscy z nich są Hindusami, to jednak wydaje się to nieprawdopodobne.

W naszym kraju żyje coraz więcej cudzoziemców. Setki tysięcy Ukraińców bez problemu wtapiają się w polskie społeczeństwo; nawet gdy słyszymy wschodni akcent, nie mamy pewności, czy to Ukrainiec, czy Białorusin, Rosjanin czy może Polak – repatriant z Kazachstanu. Są też tysiące Wietnamczyków, ale oni jakoś znikają w swoich chińsko-wietnamskich barach czy sklepach, choćby w ogromnym centrum handlowym przy warszawskiej ulicy Marywilskiej. Hindusów jest stosunkowo niewielu, choć ich liczba wzrasta. Ale dostrzec można ich o wiele łatwiej niż innych.

 

Sześć tysięcy

Okazuje się, że tak naprawdę żyje ich u nas bardzo niewielu. – W Polsce mieszka około 6 tys. Hindusów, w tym ok. 3 tys. studentów – mówi tygodnikowi „Idziemy” Bhakti Bhatt, studentka dziennikarstwa na AFiB Vistula i autorka opublikowanego na YouTube krótkiego filmu o społeczności hinduskiej w naszym kraju.

Spora część studentów żyje w Warszawie i innych dużych miastach. Ci, którzy nie studiują – pracują. W Polsce działa co najmniej jedenaście indyjskich firm informatycznych, a jest to dziedzina, w której Hindusi są naprawdę bardzo dobrzy. W Łodzi natomiast funkcjonuje ponad setka indyjskich firm handlujących tekstyliami.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 43 (681), 28 października 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 18 listopada 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Środa, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 20,28-38; Ps 68,29-30.33-36; J 17,11b-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter