24 marca
piątek
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Idealny ojciec, czyli jaki? Tato.Net przedstawiło raport STATO'22

Ocena: 5
272

Właśne opublikowany raport STATO'22 wskazuje, że idealny ojciec to człowiek czuły i wrażliwy (64 proc. wskazań).  Zarobki i pozycja społeczna znajdują się dużo dalej w zestawieniu (9 proc. wskazań). Ponadto, ojcowie, którzy stawiają na czułość w relacjach z dziećmi, deklarują lepsze relacje z matkami swoich dzieci.

Ukazał się raport "STATO'22 – Zostać Tatą" - największe w Polsce badanie o ojcostwie (studia i statystyki o ojcostwie), który dostarcza wiedzy jak ojcowie postrzegają dzisiaj swoją rolę. Wynika z niego, że najważniejsze oczekiwania wobec dobrego ojca dotyczą kwestii jego obecności emocjonalnej: okazywania czułości, troskliwości, opiekuńczości, dobroci (63,6 proc. wskazań). Zadania związane z pozycją społeczną, zarobkami i wykształceniem znalazły się na dalszym planie (8,9 proc. wskazań). W 2022 roku 70 proc. polskich rodzin miało kontakt z uchodźcami z Ukrainy, ponad połowa ojców uczestniczyła w zbiórkach pieniędzy i darów, a 25 proc. ojców osobiście zaangażowało się w pomoc poprzez wolontariat lub inne formy wsparcia.

Badanie przeprowadził w listopadzie 2022 roku IMAS International. Objęło ono reprezentatywną próbę 1003 dorosłych mężczyzn, z której pozyskano N=360 wywiadów z ojcami. Wyniki badania zaprezentowano na konferencji prasowej z udziałem dra hab. Kazimierza Koraba, dra hab., prof. UAM Michała A. Michalskiego, dra hab. Dariusza Wadowskiego, Pawła Wolińskiego i dra Dariusza Cupiała z think tanku Tato.Net.

Raport STATO'22 potwierdza fakt, że współcześni polscy ojcowie kierują się zasadniczo innymi aspiracjami i modelem ideału ojcostwa niż ten, który dominował w poprzednich dekadach. Zmiana w postrzeganiu swojej roli przez ojców to dziś już nie tylko powinność zaspokajania potrzeb materialnych rodziny, ale umiejętność dostrzegania potrzeb emocjonalnych i budowania relacji z dziećmi na wyższym poziomie

– mówi dr Dariusz Cupiał, twórca Tato.Net.

Wśród ankietowanych ojców przeważają ojcowie zadowoleni ze swoich relacji z dziećmi w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wzrósł odsetek ojców bardzo zadowolonych z relacji z dziećmi. Głównymi powodami zadowolenia jest jakość tych relacji i wspólne spędzanie czasu, a powodem niezadowolenia jest zbyt mało czasu spędzanego z dzieckiem/dziećmi. Uczestnicy badań STATO’20, STATO’21 i STATO’22 najczęściej deklarują spędzanie z dziećmi od 1 do 2 godzin w czasie zwykłego dnia roboczego i ponad 2 godzin w czasie dni wolnych od pracy i weekendów

– podsumowuje dr hab. Dariusz Wadowski, socjolog, ekspert Tato.Net.

Raport powstał w ramach projektu "Zostań Tatą" dofinansowanego z budżetu Państwa w konkursie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Demograficznej - Po Pierwsze Rodzina. Zadanie objęło:
1) przeprowadzenie badań statystycznych i opracowanie raportu
2) programowe wsparcie sieci Ojcowskich Klubów Tato.Net
3) kampanię społeczną "Jak to jest ZOSTAĆ TATĄ?".

Więcej szczegółów na stronie https://tato.net/zostac-tata
DO POBRANIA:
- pełna treść raportu (PDF)
- prezentacja (PDF)

+++++

Tato.Net to społeczność, która od 18 lat inspiruje mężczyzn do przeżywania ojcostwa jako pasji oraz najważniejszej kariery życia. Dostarcza im w tym celu sprawdzone narzędzia, aby mogli się nawzajem wspierać w byciu coraz lepszymi ojcami. Dzieje się to głównie przez serwis internetowy, warsztaty, coroczne Międzynarodowe Forum oraz O.K. Tato.Net czyli Ojcowskie Kluby. Celem strategicznym Tato.Net jest założenie przynajmniej jednego O.K. w każdym powiecie.

Tato.Net prowadzi także ośrodek ekspercki typu think tank dla problematyki ojcowskiej i polityki rodzinnej. Jego celem jest gromadzenie i udostępnianie wiedzy, prowadzenie badań, analiz i kampanii społecznych oraz wydawanie publikacji. Współpracuje z organizacjami i instytucjami zainteresowanymi promowaniem kultury odpowiedzialnego ojcostwa.

#ThinkTankTatoNet #TatoNet #PoPierwszeRodzina #STATO22 #OJCOWSKIEKLUBY

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 marca

Piątek, IV tydzień Wielkiego Postu
Pan zwraca swe oblicze przeciw zło czyniącym
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 7, 1-2. 10. 25-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter