15 września
niedziela
Albina, Nikodema, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hulaj noga, kary nie ma

Ocena: 0
592

Elektryczne hulajnogi pojawiły się na chodnikach polskich miast praktycznie z dnia na dzień. I natychmiast zdobyły popularność, choć wcale nie są bezpiecznym środkiem transportu.

Fot. Katarzyna Kasjanowicz / Idziemy

W sprawie ich obecności nie było wcześniejszych konsultacji społecznych ani regulacji prawnych. Dziś już wiadomo, że ich walory ekologiczne budzą kontrowersje. Jedno trzeba im przyznać – to zdecydowanie cichy środek transportu. Można nawet powiedzieć: zbyt cichy. Nie mają dzwonka ani klaksonu, zatem trudno zorientować się, że za nami mknie z prędkością 30 km/h amator dwóch kółek. Pół biedy, gdy tylko się spieszy. Gorzej, kiedy jedzie na przysłowiowym „podwójnym gazie”.

Korzystanie z hulajnóg pod wpływem alkoholu, to problem nie tylko Warszawy. W Monachium policja codziennie melduje ok. 20 przypadków jazdy w stanie nietrzeźwym. W naszej stolicy jest już prawie 5 tys. tych jednośladów. Można spotkać je praktycznie wszędzie. Często zostawione na środku drogi, czy wprost rzucone pod drzwiami restauracji czy kamienicy, potęgują bałagan w mieście, a do tego są naprawdę niebezpieczne. Przysypane śniegiem, są trudne do zauważenia, zwłaszcza przez osoby starsze i niedowidzące. Kontrowersje budzi też trwałość materiału, z jakiego zrobione są hulajnogi, a także ich baterie. Bywa, że już po kilku miesiącach sprzęt nie nadaje się do użytku. Z czasem utylizacja elementów stanie się poważnym problemem.


 

Pieszy na dwóch kółkach

Policja nie prowadzi statystyk incydentów z udziałem hulajnóg elektrycznych, ale na podstawie danych ze szpitali widać, że problem narasta. Rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka zapytany o definicję nowego środka transportu, wyjaśnia, że policja nie jest instytucją ani powołaną, ani uprawnioną do udzielania wiążącej interpretacji przepisów czy informacji o obowiązujących regulacjach prawnych, zwłaszcza gdy zapytania dotyczą spraw hipotetycznych.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 36 (725), 8 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 23 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 IXNajczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -