15 czerwca
sobota
Wita, Jolanty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Honor uniwersytetu

Ocena: 2.8
4218

Za wkład w rozwój posoborowego prawa kanonicznego, wierną służbę u boku trzech kolejnych papieży i zaangażowanie w rozwój katolickiego szkolnictwa wyższego kard. Zenon Grocholewski otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. To już dwudziesta piąta uczelnia, która nadała mu swoje najwyższe odznaczenie.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Uroczystość odbyła się 16 października w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, podczas inauguracji nowego roku akademickiego. Była częścią obchodów dziesięciolecia istnienia kościelnego uniwersytetu w Krakowie – pierwszego uniwersytetu papieskiego poza Rzymem. Pod decyzją o jego utworzeniu widnieje podpis właśnie kard. Grocholewskiego – wówczas prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej.

Przybyłych na uroczystość powitał rektor uniwersytetu ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak. Wśród gości, obok kard. Grocholewskiego, pojawili się wielki kanclerz uniwersytetu metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, kard. Stanisław Dziwisz, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, metropolita przemyski abp Adam Szal, biskup tarnowski Andrzej Jeż, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, dyplomaci z zaprzyjaźnionych krajów, przedstawiciele wyższych uczelni i wielu innych.

– W czasach, gdy próbuje się podważać prawdy antropologiczne, trzeba powracać do pytania sformułowanego przez św. Jana Pawła II w encyklice Fides et ratio: „Kim jestem i dokąd podążam?”. Do nieredukowalnego pytania: „Kim jestem ja, człowiek?”. W dziesiątą rocznicę utworzenia uniwersytetu musimy sobie uświadomić na nowo jego tożsamość i ideową oryginalność – mówił na rozpoczęcie uroczystości abp Jędraszewski.

Laudację ukazującą dorobek i zasługi nowego doktora h.c. wygłosił ks. prof. Tomasz Rozkrut. Wśród nich podkreślił szczególnie wkład młodego wówczas bp. Grocholewskiego w powstawanie Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Rozpoczynając wykład doktorski, kard. Grocholewski podziękował władzom uczelni za odznaczenie. Wyjaśnił, na czym polega różnica między uczelniami katolickimi i kościelnymi, zaznaczając, że krakowski uniwersytet jest pierwszym i jednym z dwóch uniwersytetów kościelnych poza Rzymem. Szczególną uwagę poświęcił roli tych uniwersytetów w głoszeniu i obronie wiary Kościoła. – Od stopnia wiary zależy stopień świętości: świętość to bowiem w gruncie rzeczy nic innego jak wiara w pełni przyjęta i przeżywana. Od stopnia wiary i świętości zależy też w dużym stopniu zdolność rozumienia nauki objawionej – mówił.

Drugim wątkiem, na który zwrócił uwagę była rola uniwersytetu kościelnego w ewangelizacji kultury. – O ile jakaś „kultura” nie przyczynia się do pełnego rozwoju człowieczeństwa osób, o tyle nie jest kulturą autentyczną – mówi kardynał. Jako przykład takich działania „kultur”, czy raczej subkultur, podał agresję na prawa człowieka, ofiary z ludzi, dyskryminację i maltretowanie kobiet, aborcję, handel ludźmi, eutanazję, ideologię gender i LGBT oraz inne. – Chować głowę w piasek wobec takich praktyk w imię różnorodności kulturowej byłoby wielkim błędem – stwierdził kard. Grocholewski. Zaznaczył, ze uniwersytety kościelne nie mogą się zamykać w sobie, ale mają zajmować „kwalifikowane stanowisko” na forum publicznym w drażliwych sprawach współczesnego życia dotyczących społeczno-moralnego bytowania człowieka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

Sobota, X Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Nakłoń me serce do Twoich napomnień,
obdarz mnie łaską Twojego Prawa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter