29 listopada
niedziela
Blazeja, Saturnina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Holandia: coraz mniej kościołów sprawuje funkcje sakralne

Ocena: 0
1096

Coraz mniej kościołów w Holandii wykorzystywanych jest zgodnie z ich przeznaczeniem. W ciągu najbliższych 10-15 lat co najmniej jedna trzecia spośród ok. 6 tys. świątyń utraci swoją funkcję religijną – poinformowała holenderska gazeta „Trouw” 8 grudnia, powołując się na Państwowy Urząd Dziedzictwa Narodowego.

fot. Johannes Martin via Foter.com / CC BY-ND

Już w 2013 r. arcybiskup Utrechtu, kard. Willem Eijk zapowiedział, że do 2025 r. zostanie zamknięte dwie trzecie kościołów. W tych dniach nieopodal Amsterdamu zebrali się przedstawiciele wspólnot kościelnych, eksperci i politycy, by wspólnie zastanowić się na zmianę funkcji świątyń.

Jak poinformowała gazeta, zainteresowanie obiektami kościelnymi jest duże. W organizacji „Reliplan”, zajmującej się kupnem i sprzedażą kościołów, 2,5 tys. podmiotów złożyło ofertę kupna budynku kościelnego, w tym także przedsiębiorstwa IT. Często jednak brakuje im pieniędzy na remont budynku kościelnego. To także jest powodem, że wiele kościołów pozostaje niewykorzystanych.

Ponadto wiele wspólnot lokalnych nie wie, jak powinny się odnieść do kwestii sprzedaży kościoła, nie mają też własnej wizji, co z nim zrobić. Organizacja „Reliplan” poinformowała, że w ciągu minionych 25 lat zamieniła 900 kościołów na muzea, przedszkola, centra lecznicze, przychodnie stomatologiczne, domy seniora oraz ośrodki jogi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 29 listopada

Niedziela, I Tydzień Adwentu
Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie.
+ czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 63,16b-17.19b;64,2b-7; Ps 80,2ac i 3b.15-16.18-19; 1 Kor 1,3-9; Mk 13,33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Czuwajcie! - komentarz tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter