23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hiszpania: testament jako zabezpieczenie wobec eutanazji

Ocena: 4.4
726

Hiszpańscy biskupi zachęcają do sporządzania testamentu życiowego jako ochrony przed skutkami niejasnych zapisów ustawy o eutanazji.

Fot. pixabay.com/CCO

Duży niepokój w społeczeństwie hiszpańskim wywołała przyjęta 17 grudnia 2020 roku przez hiszpański Kongres Deputowanych - niższą izbę parlamentu - ustawa legalizująca eutanazję. Ustawa ma być jeszcze przyjęta przez senat, ale uważa się, że jest to zwykła formalność.

Ustawa przeszła głosami posłów rządzącej partii socjalistycznej PSOE i lewicowej Podemos. Daje ona prawo do eutanazji dla osób "nieuleczalnie chorych, niepełnosprawnych i cierpiących w sposób nie do zniesienia". Wprowadza także m.in. możliwość tzw. "ekspresowej eutanazji", gdy lekarze będą odwiedzać przewlekle chorych w domach, by tam przeprowadzić zabieg.

Regulacja daje gwarancje osobom w szczególnych sytuacjach; opiera się na prawie dorosłego pacjenta do autonomicznej decyzji, gdyż to on decyduje, a nie lekarze, naukowcy czy politycy

- mówiła po przyjęciu ustawy Maria Luisa Carcedo, rzecznik ds. zdrowia partii PSOE. Zdaniem wielu lekarzy i specjalistów zapisy ustawy są jednak niejasne i nie chronią praw chorego, zwłaszcza osób nieprzytomnych czy cierpiących np. na zespół Downa.

Szczególne kontrowersje wzbudza możliwosć dokonania eutanazji w przypadku osób niebędących w stanie udzielić zgody na eutanazję - ze względu na stan zdrowia fizycznego lub psychicznego. Ustawa proponuje możliwość aborcji poprzez zaakceptowanie o wydanej przez pacjenta o wiele wcześniej, wydanej czasem w innych okolicznościach, pisemnej zgody na aborcję. A jeśli takiej nie ma - "podpisywanie zgody przez inne osoby, jednak zawsze w obecności pacjenta".

Aby chronić pacjentów, którzy obawiają się, że eutanazja zostanie zastosowana bez ich zgody, episkopat Hiszpanii zachęca do spisania testamentu życiowego. Chodzi o zapis w ustawie o tym, że:

nie może być ona zastosowana w przypadku, gdy dana osoba podpisała wcześniej dokument z rozporządzeniami, testament życiowy, dyspozycje lub inne prawnie uznane dokumenty.

Staraniem biskupów hiszpańskich opublikowany został specjalny przewodnik, który wyjaśnia, na czym testament życiowy polega, jaki jest jego sens i jak go przygotować, aby spełniał wymogi prawa. Zwracają oni takze uwagę, by taki dokument został oficjalnie zarejestrowany.

Testament życiowy pozwoli na uniknięcie naruszenia godności i wolności osoby ubezwłasnowolnionej, a tym grozi ustawa o eutanazji

- wskazują.

Biskupi apelują także o utworzenie „prawdziwego sojuszu terapeutycznego pomiędzy kompetentnym lekarzem, członkami rodziny lub innymi przedstawicielami, aby zhumanizować proces śmierci poprzez pomoc materialną i duchową”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter